Top vision

czen

Využívejte potenciál svého týmu na maximum

Jak vybrat nejvhodnějšího místo nejlepšího člena týmu? Jak předcházet konfliktům uvnitř týmu? Jaké ideální vlastnosti by měl mít správně fungující tým? Na tyto a další otázky jsme se zeptali Yvony Charouzdové, která je jednou z prvních headhunterek v České republice, konzultantkou managementu a HR, trenérkou soft skills a koučkou.

 

Existují nějaké způsoby, díky kterým můžeme snadněji vybrat nejvhodnějšího, namísto nejlepšího uchazeče do svého týmu?

V rámci výběru kandidátů je výhodné použít několik metod, které nás nasměrují k tomu nejvhodnějšímu kandidátovi. Kromě základního a nejdůležitějšího individuálního rozhovoru včetně behaviorální části, je např. dobré dát vyřešit některé praktické relevantní případové studie, které se vážou k vybírané pozici. Dále je možné i využít osobnostní test, který nám ukáže, jak se uchazeč pravděpodobně bude chovat v budoucnosti. Setkání budoucích kolegů s tímto kandidátem může také hodně pomoci k finálnímu rozhodnutí.

 

Na členy týmu je v dnešní době vyvíjen stále větší a větší tlak, jsou dlouhodobě přetěžování, což může přerůst v syndrom vyhoření. Jakým způsobem mu můžeme z pozice manažera předejít?

Šéf musí být dobrý mix manažera a lídra, aby dobře vyladil atmosféru v týmu, a to jak výkonovou tak i lidskou. Ta druhá ovšem často chybí, proto si tlak ještě více zhoršujeme sami. Na českém trhu dlouhodobě pozoruji významný deficit kvalit skutečných lídrů.

 

Věnujete se i koučinku manažerů, jaká je podle vás nejčastější chyba, které se manažeři při vedení a rozvoji svého týmu dopouští?

Šéfové se často dopouštějí chyb, které jsou neustálým evergreenem. Jako příklady uvedu slabou vůli a nechuť delegovat. Tím vlastně nedostatečně rozvíjejí kompetence svých členů týmu.

Dalším fenoménem je nedostatek zpětné vazby a chybějící produktivní porady. Toto vše jde proti rozvoji jak jednotlivce, tak i týmu.

Jaké klíčové vlastnosti by měl mít manažer, který bude schopný vést tým správným směrem a naplno využívat celý jeho potenciál?

Mezi klíčové dovednosti manažera – lídra patří komunikační dovednosti všemi směry, přesvědčivost a výborná motivace. Často od členů týmů slyším „Náš šéf nás nepochválí, jak je rok dlouhý, slyšíme jenom samé výtky.“
I když se situace snad trochu lepší, tak je to opět náš fenomén. Proč vlastně chválit, když dělají standardní práci. Demotivace pracovníků od svých šéfů je častou brzdou plného využívání potenciálu týmu.

 

Řekněme, že máme fungující tým. Nabízí se otázka, jak ho dál posouvat a rozvíjet, aby dosahoval lepších výsledků?

Jde o kombinaci jak individuálního rozvoje, tak i týmové podpory. Zdravá soutěživost, synergie činností a výsledků, je správná cesta k úspěchu a dosahování lepších výsledků celého týmu.

 

Řada firem stmeluje týmy pomocí teambuildingů či různých společných akcí. Opravdu jsou teambuildingy tak důležité pro udržení správného týmového ducha a zlepšování výsledků?

Ano, teambuildingy plní svoji roli při stmelování týmů. Vždyť Česká republika nepatří mezi státy s přirozeným týmovým duchem.

Proto tuto dovednost musíme podporovat zvenku, abychom dosáhli patřičné synergie v týmu. Taková typická reakce při oznámení konání teambuildingu je obvykle spíše negativní, ale po skončení akce jsou obvykle všichni velice nadšení a spokojení, že se to vlastně hezky povedlo.

 

V každém týmu se střetávají různé lidské vlastnosti, charaktery, osobnosti a dochází i ke konfliktům. Dá se jim nějakým vhodným způsobem předcházet? Existují určité techniky, díky kterým se konflikty uvnitř týmu dají řešit s chladnou hlavou?

Tady jsme opět u výborných komunikačních dovedností šéfa a členů týmu. Dále je to o práci s emoční inteligencí každého z nás. Jak umíme krotit svoje emoční výlevy, jak dovedeme racionálně řešit konflikty včetně výborné argumentační techniky. Tady máme opět silný deficit. Proto i během tréninků se těmto oblastem velice intenzivně prakticky věnujeme.

 

Pracovní tým je živoucí organismus, jaké ideální vlastnosti by měl mít?

Tým obvykle prochází několika cykly. Od formování až někdy i po pozvolný rozpad. Proto hlavní a důležité vlastností jsou otevřenost, důvěra, spoleh, podpora, orientace na cíl a výsledek, zodpovědnost a fair play. Když se podíváte na výčet těchto vlastností, tak co vám to připomíná? Vlastnosti dobrého sportovního týmu. Třeba hokejového nebo fotbalového týmu.

 

Jaké techniky se dají využít ke zlepšení komunikace a vztahů v týmu?

Jde především o to, aby členové týmu chtěli být v tom konkrétním týmu, a jsou hrdí na to, že jsou právě v něm a mají vůli spolu spolupracovat. Dají se využívat brainstormingy, mini meetingy a společné obědy pro zlepšování jak komunikace, tak i vztahů.

Šéf musí tým spojovat a ne rozdělovat. Je také výhodné mít v týmu člověka, který je tzv. týmový hráč podle Belbinovy teorie, a má tu vlastnost, že naturálně jednotlivce v týmu spojuje.

 

Yvona Charouzdová

Yvona Charouzdová

Konzultantka managementu a HR, trenérka soft skills a koučka

Další články autora

Postavte úspěch své personální práce na systému kompetenčních modelů
Postavte úspěch své personální práce na systému kompetenčních modelů

Spolu s naší oblíbenou lektorkou Yvonou Charouzdovou jsme se zaměřili na klíčové kompetence, které jsou potřebné pro každou společnost. Co si pod pojmem kompetenční model vlastně představit? To se dočtete v následujícím článku! 

DVOJROZHOVOR: Zaostřeno na manažery
DVOJROZHOVOR: Zaostřeno na manažery

Manažer, vedoucí, vůdce, či lídr. Říká se jim různě, jací by ale lidé ve vedoucím postavení měli být, jak by se měli chovat a co by rozhodně měli ovládat? Na to jsme se ptali našich zkušených lektorek Lenky Olšanské a Yvony Charouzdové. 

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru