Top vision

czen

Jak správně ukončit pracovní poměr?

Ukončování pracovních poměrů rozhodně nepatří k příjemné situaci, a to jak ze strany zaměstnance, tak zaměstnavatele. Jak to tedy zvládnout co možná nejlépe? To vám poradí specialistka na pracovní právo, lektorka top vision Dana Blažková!

A tuhle znáte? Bylo - nebylo za devatero horami a devatero řekami, žil byl zaměstnanec, který chodil vzorně do práce, pracoval ze všech sil, pomáhal ochotně kolegům, za klienty by i dýchal a na odpracovaný čas nehleděl. A když se jednoho dne rozhodl, že půjde pracovat jinam, vzorně předal práci a s nebývalým úsilím pracoval až do posledního dne. A do té doby a ani nikdy potom, neřekl o původním zaměstnavateli křivého slova. A teď už do hajan a dobrou noc!

Pohádka pro dospělé? Sci-fi? Často bohužel ano.

I když tisíce a tisíce zaměstnanců pracují vzorně, zaměstnavatele mnohdy zaměstnává hlučná menšina. Pojďme jim říkat třeba potížisti. Možná je taky znáte. Vše je jim zatěžko, mrmlají. Když mají špatnou náladu, zákazník se to hned dozví. A co když se jim to nadřízený nebo dokonce kolega „odváží“ vytknout? Tak dostane svůj díl! Oni jsou přeci úžasní, nad ně lepší není a už teď pracují až příliš. A jestli si myslíte, že jim dáte šanci a pomůže k tomu vytýkací dopis, tak jste na omylu. Záhy zjistíte, že jsou velmi těžce nemocní. Kolegové znají i diagnózu – zápal švindlu.

Jednoho dne dojde zaměstnavateli trpělivost a ukončí s potížisty pracovní poměr. Jenže zaměstnanec, i ten problematický, je podle zákona slabší stranou a jako takový si zaslouží zvláštní zákonnou ochranu. Ta mimo jiné znamená, že podmínky, za kterých lze v ČR legálně ukončit pracovní poměr, jsou svázány s formálně přísnými, mohli bychom říct až krkolomnými pravidly. A zaměstnavatel, který je nezná, pohoří.

Pracovněprávní spory představují v rozhodovací praxi soudů pouze malou část. Přesto, když už se zaměstnanci o něco soudí, většinou to bývá právě ukončení pracovních poměrů. A bohužel i pan Potíž nebo paní Potížová mohou vyhrát soudní spor o neplatné ukončení pracovního poměru.

Možná to nevíte, ale od roku 2014 je v Občanském zákoníku zakotveno, že v soudních přích, které se shodují v podstatných znacích, musí soudy rozhodovat totožně. Česká republika tak pomalu spěje k precedentnímu právu (i když používáme spíš slovo judikatura).

Na úseku ukončování pracovních poměrů už nyní existují stovky judikátů a další stále přibývají. Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejzapeklitější soudní rozhodnutí a poskládali je do semináře „Ukončování pracovních poměrů - aktuální legislativa, příklady z praxe a judikáty“. A proč takový seminář pořádáme? Protože chceme, aby ta Vaše „pohádka“ měla šťastný konec.

Těším se na vás! 

Dana Blažková

Dana Blažková

Dana Blažková

Poradce v pracovním právu a personalistice, lektorka pracovního práva

Další články autora

Povinnosti vůči podřízeným
Povinnosti vůči podřízeným

Pracovníci na vedoucích pozicích denně řeší nejrůznější požadavky zaměstnanců, otázky související s pracovními povinnostmi, dovolenou, či způsobenými škodami. Často musí rozhodnout v reálném čase, aniž by se mohli obrátit na právní podporu. O tom a mnohém dalším vypráví naše lektorka Dana Blažková, specialistka na pracovní právo. 

Do práce také o státním svátku?
Do práce také o státním svátku?

Každý nemohl strávil vánoční svátky se svými rodinami. Někteří z nás museli jít do práce i ve svátek. Pojďme si společně připomenout, koho se práce ve svátek týká.

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru