Top vision
Která firma je nejzelenější a nejzdravější? Na tuto otázku bude již brzy odpovídat nefinanční reporting, z něhož bude patrné, jaký dopad má daná firma na společnost a životní prostředí. První dojem o organizaci si tak vedle hospodářských výsledků budete moct udělat i z jejího přístupu k sociální a ekologické problematice.
Nefinanční reportování ESG bude povinné pro velké firmy, které mají více než 250 zaměstnanců a jejich obrat je vyšší než 40 milionů eur ročně, případně mají v aktivech přes 20 milionů eur. Současně se tato povinnost bude vztahovat i na malé a středně velké společnosti, které jsou kótované na burze. V České republice se ESG reporting bude týkat více než 1 000 firem. A co konkrétně by mělo být obsahem nefinančního reportu? Na tuto otázku odpovídají písmena E, S a G.
Čím je firma větší, tím větší je i její dopad na okolní svět. Nadnárodní korporace jsou si této skutečnosti velmi dobře vědomy, a proto se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu, redukovat množství vyprodukovaného odpadu nebo využívat energii z obnovitelných zdrojů. Touha po nekonečném ekonomickém růstu, která nás dovedla na pokraj ekologické katastrofy, tak byla nahrazena upřímným úsilím o trvale udržitelný rozvoj. Je potřeba se ptát, v jakém stavu bude planeta, kterou tady necháme příštím generacím.
Firma by měla být nejen zelená, ale také zdravá. Měla by se zajímat o well-being, work-life balance a vzdělávání svých zaměstnanců. Pokud firma nahlíží na své pracovníky jako na „pomalou umělou inteligenci“, nejspíš v nefinančním reportingu nedosáhne vysokého skóre.
„Manažeři na všech úrovních už snad v dnešní době ví, že je rozdíl mezi robotem a lidskou bytostí. Zatímco robot provede úkol, ke kterému je naprogramován, pokaždé stejným způsobem a se stejným výsledkem, lidská bytost je v tomto nevyzpytatelná. Když je člověk nadšený a inspirovaný, dosahuje výjimečných výsledků, když pracuje ve stresu, dělá chyby, a když je demotivovaný, zvládá jen nezbytné minimum. Také proto je nesmírně důležité soustavné vzdělávání manažerů i jejich týmů v oblasti soft skills. Schopnost komunikovat a spolupracovat, řešit konfliktní situace, rozumět nejen druhým, ale i sobě samému… To není samozřejmost. Těmto dovednostem se musíme učit a diverzita na pracovišti nás k tomu přirozeně nutí. Nestačí mluvit jedním jazykem, abychom si porozuměli,“ říká Aleš Podrazil, ředitel vzdělávací společnosti Top Vision.
Společnost Top Vision se specializuje na rozvoj jednotlivců a týmů právě v oblasti soft skills. O tom svědčí i některé názvy kurzů, jako například Stress & Life Management, Keep Cool: obratná komunikace v konfliktních situacích, Na emoce bez emocí, SYNERGOGIKA: Sebezkušenostní rozvoj týmu nebo Self Coaching: Sám sobě koučem. Top Vision firmám poskytuje také konzultace a přináší řešení v podobě komplexních vzdělávacích programů.
„Zaměstnavatelé mohou nefinanční reporting využít také k tomu, aby do firmy přilákali špičkové zaměstnance, kteří chtějí rozvíjet svůj talent a pracovat v učící se firemní kultuře a v inspirativním klimatu. Top Vision může firmám pomoci naplnit cíle nejen v oblasti vzdělávání, ale také v oblastech, jako je well-being, work-life balance nebo firemní kultura. Naše spolupráce s firemními klienty začíná zpravidla analýzou aktuálního stavu a diagnostikou potřeb. Na základě toho jsme schopni sestavit systematický rozvojový program, který se propíše nejen do nefinančního reportingu, ale také do finančních výsledků,“ dodává Aleš Podrazil ze společnosti Top Vision.
Pod pojem governance spadá etický kodex společnosti nebo compliance management, který monitoruje, jestli jsou firemní předpisy a procesy v souladu s platnou legislativou, například v oblasti rovných příležitostí nebo protikorupčních opatření.
Je otázkou, jak budou firmy k ESG reportingu přistupovat. Samozřejmě ho mohou považovat za formalitu, kterou splní pouze proto, aby se vyhnuly případné pokutě. ESG reporting však může firmy inspirovat i k důkladné analýze aktuálního stavu a k diskusi, co by se v budoucnu dalo dělat lépe.
Zajímavým faktem je i to, že firmy, které se opírají o hodnoty udržitelnosti a společenské odpovědnosti, začínají být atraktivnější než firmy, kterým jde jen o zisk, a to jak pro zaměstnance, tak i pro klienty, obchodní partnery a investory.
Svět se mění a ten, kdo se rychle přizpůsobí, získá konkurenční výhodu. Směrnice CSDR, která zavádí povinnost nefinančního reportingu, vejde v platnost na začátku roku 2024. Firmy tedy mají nejvyšší čas k tomu, aby si sestavily své strategické plány v oblastech ESG.
Výpočet uhlíkové stopy společnosti a její aplikace v praxi