Top vision

czen

10 zlatých vlastností manažerů

Někdo je rozeným vůdcem, jiný zase bojuje s nejistotou. Nikdo není perfektním manažerem od prvního dne ve funkci. Podívejte se s námi na 10 NEJ vlastností, kterými by měla vůdčí osobnost ve vedení firmy rozhodně disponovat.

Úspěšný vůdce by měl mít především schopnost motivovat svůj tým, aby jej následoval. Jaké jsou ale typické charakterové rysy, které by takový lídr měl mít?

 

1. Vize

Že bez vize to nemá smysl, je asi všem jasné. Kam má firma směřovat, jakou cestou jít a které kroky k dosažení stanovených cílů podstoupit, to vše musí být v hlavě takového vůdce jednoznačně načrtnuto. Důležitá je také přesná a jasná komunikace. Dobrý vůdce by měl mít disciplínu, aby došel i přes různé komplikace rovnou k cíli, ale také nadšení, aby inspiroval ostatní.

 

2. Oddanost

Vůdčí osobnost vynakládá veškerý potřebný čas i energii naplnění svých vizí. Svou oddaností k práci pak skvěle inspiruje zaměstnance k podobnému přístupu.

 

3. Otevřenost

Správný manažer by měl být ke svým zaměstnancům otevřený, především co se týče jejich nových nápadů a myšlenek. Rozhodně by je neměl předem odsuzovat.  

 

4. Integrita

To, co manažer říká a myslí si, by se mělo shodovat s jeho činy. Integrita je velice důležitá pro důvěryhodnost. Ostatní musí vědět, že šéf nikdy nesleví ze svých zásad. Mezi takové znaky integrity patří dobře kontrolované emoce, čestné jednání a absence lhaní.

 

5. Kreativita

Nasměrování zaměstnanců na správnou cestu, případná pomoc při vymýšlení nových směrů, které ještě nebyly vyzkoušeny, to vše zde vyjadřuje pojem kreativita. Tato vlastnost pomůže vůdci vidět věci jinak, než je vidí, jiní a může pomoci ostatním.

 

6. Asertivita

Agresivního, arogantního a vznětlivého manažera-burana si mnoho zaměstnanců neoblíbí. Buďte vstřícní, komunikativní, asertivní a snažte se řešit všechny problémy rozumně a s klidem. Správným vyřešením záludného problému bez zbytečných scén výrazně stoupnete v očích všech lidí ve vaší firmě.

 

7. Velkorysost

Úspěšný vůdce dokáže uznat kvalitní práci a také pochválí za dobře provedenou práci v co nejširším okruhu spolupracovníků. V problémových situacích naopak přebírá osobní zodpovědnost za neúspěch. Ostatním tak pomáhá cítit se dobře, zvyšuje jim sebevědomí a stmeluje pracovní tým.

 

8. Skromnost

Pokora a skromnost jsou také důležitými vlastnostmi. Neprosazujte jako vůdce jen sám sebe, každý člen vašeho týmu by měl být prospěšný, a pokud se na dílčím úspěchu podílela celá firma, měl by být pochválen úplně každý.

 

9. Spravedlnost

Zacházejte se všemi lidmi férově. Známý dvojí metr by mohl snížit vaše renomé. Vůdce by se měl zajímat o všechna fakta a měl by vyslechnout všechny zúčastněné.

 

10. Smysl pro humor

Desátou důležitou vlastností je smysl pro humor. Když se to hodí, je příjemné zasmát se se zaměstnanci, nebo si dokonce udělat legraci ze sebe samého. V uvolněné a přátelské atmosféře se vašim pracovníkům bude pracovat příjemně, což se jistě brzy odrazí v odvedených výkonech.

 

…a jedna vlastnost navíc?

 

Snaha se učit

A s tou vám můžeme pomoct! Nejúspěšnější lidé totiž nejsou ti, kteří mají od přírody největší talent, ale ti, kteří na sobě nejvíce pracují. Navštivte náš kurz pro zkušené manažery Klíč k úspěšnému leadershipu, kteří se chtějí dále zlepšovat, nebo kurz Manažer do naha pro ty nejambicióznější z vás.

 

e-book Odcházejte z práce včas

Odcházejte z práce včas

Pracujte efektivněji, vyhněte se přesčasům a odcházejte z práce včas!

nahoru