Top vision

czen

Myslete jako CFO

Nezáleží na tom, jestli jste HR Manager, Marketing Manager, Sales Manager nebo Purchase Manager. Ve světě byznysu jde všem jen o jednu věc. O vydělávání peněz. Proto je potřeba, abyste se naučili myslet jako CFO (Chief Financial Officer). Dokud nepochopíte podstatu cash flow, vaše rozhodnutí budou připomínat loterii.

Co je CASH FLOW?

Richard Branson kdysi prohlásil: „Nikdy nespouštějte oči z cash flow, protože je samotnou podstatou byznysu." A dodnes patří k nejbohatším lidem na této planetě.

Cash flow je rozdíl mezi příjmy a výdaji v daném období a vypovídá o schopnosti podniku generovat peníze. Vaše firma totiž může mít milionové zisky, a přesto zkrachovat, pokud nemá peníze na pokrytí provozních potřeb. CFO musí mít přehled o tom, kdy se má co platit a kdy obdrží peníze. Také si musí umět spočítat dobu obratu. O co se jedná?

Představte si, že vlastníte firmu na výrobu padáků. Nakoupíte materiál, ušijete padáky a ty pak prodáváte. V ideálním případě dostanete peníze z prodeje padáků dříve, než budete muset zaplatit dodavateli materiálu.

Pokud je rozdíl mezi příchozími a odchozími platbami pro vás nevýhodný a vy musíte zaplatit předtím, než dostanete zaplaceno, dostáváte se do problémů. Musíte požádat dodavatele o prodloužení doby splatnosti, případně do firmy investovat vlastní prostředky nebo si půjčit peníze v bance.

Jak zvýšit CASH FLOW?

Způsobů, jak zrychlit přítok peněz a zvýšit tak cash flow, je celá řada:

  • Nejjednodušším řešením je logicky prodloužení doby splatnosti na faktuře od dodavatele a zkrácení doby splatnosti na faktuře pro zákazníka.
  • Dále můžete uvolnit blokované peníze, které doslova leží na skladě, ať už v podobě materiálu nebo v podobě výrobků. Může nám dodavatel materiál dovážet o několik dní později? Mohou jít výrobky do prodeje o několik dní dříve?
  • Ohlídejte si pečlivě své pohledávky. Pokud zákazník nezaplatil včas, měli byste to co nejdříve zjistit a co nejdříve začít řešit.

Cílem je, aby vám zákazník zaplatil předtím, než budete muset zaplatit dodavateli. Takto můžete na svém bankovním účtu kumulovat peníze, které lze použít k dalšímu rozvoji vaší firmy.

Výkaz CASH FLOW

Výkaz cash flow informuje o přírůstcích a úbytcích peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů v daném období. Vykresluje obraz o finanční situaci firmy a o úrovni jejího finančního řízení. Většinou ho vypracovává automaticky účetní software a je součástí účetní závěrky.

Jack Welch jednou řekl: „Pokud bych měl řídit společnost na základě tří ukazatelů, zvolil bych tyto: spokojenost zákazníků, spokojenost zaměstnanců a cash flow."

Chtěli byste proniknout hlouběji do problematiky financí? Právě pro vás jsme připravili kurz Finance pro nefinanční manažery. Porozumíte finančním analýzám a zorientujete se v cash flow.

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru