Top vision

czen

Myšlenkové mapy aneb obrázkem k úspěchu

Naše životy jsou stále plné nových požadavků, výzev a cílů, čímž se tok myšlenek stává chaotickým. Jak tedy zkrotit své nápady a plány? Nabízím vám přirozený a jednoduchý nástroj na uspořádání myšlenek a jejich přirozené propojení do všech souvislostí, které bychom si v reálném čase nedokázali sestavit a pospojovat.

Kdo vidí za roh, dál dojde

Bez této revoluční pomůcky je naše myšlení ploché, jednoduše „vidíme“ pouze do té doby, než naše myšlení narazí na předěl nebo zatáčku. Jsme v takovém 2D světě, bez možnosti vidět za roh. Když se snažíme podívat za roh, sejít níže, nebo naopak vyjít výše, zapomeneme, co jsme viděli v bodě, z kterého jsme vyšli. Jakmile získáme informaci „za rohem“, než dojmeme zpět na místo startu, opět zapomeneme, co jsme viděli někde jinde. A takto stále dokola. Je to přirozená reakce lineárního myšlení.

Databanka alias lidský mozek

Lidský mozek je promyšlený nástroj, databanka, která dokáže zachytit cokoliv, kdekoliv, každou informaci, která pluje prostorem, včetně rozlišných frekvencí a impulsů. Jen si to neuvědomujeme a vědomě nevnímáme. Ale právě proto, nejsme schopni takto komplexní informace zpracovávat. Nedokážeme je vnímat, vyhodnotit, takže s nimi ani jakkoliv pracovat. Jako by nebyly. Ony se k nám mohou postupně dostávat. Pomaličku, a v delším časovém horizontu, vyplavávají na povrch. Ale i tak si jich nemusíme všimnout, nebo je nedokážeme dostat do potřebných souvislostí.

3D vidění

Myšlenkové mapy reflektují naše přirozené funkce mozku. Jsou nastavené na vnímání lidského mozku a dokáží propojit individuální části jeho jednotlivých struktur. Jsou neviditelnou nitkou, takovými drobečky, které Alenka nasypala, aby našla cestu zpět. Za použití jasné struktury a barev, se spouští v našem mozku reakce a vidění, které propojí naše vědomé myšlení na všech úrovních. Vidíme tedy za roh, do patra pod námi, nebo nad námi, případně kamkoliv jinam. Jako když změníme obyčejné a zastaralé 2D vidění, za promyšlené 3D vidění všemi směry a s veškerými možnými úhly pohledu. Prostě vidíme za roh, a přitom nezapomene, co jsme si již připravili a promysleli v místě, odkud jsme za roh vyrazili.

A k čemu to je dobré?

Pomocí myšlenkových map se dokážeme rychleji učit, připravit si promyšlenou prezentaci, stáváme se více kreativními lidmi, z normálního člověka, který cosi nenapsal, zapomněl, nebo celé pokroutil, zrodí se super člověk. Dokážeme být více komunikativní, pokud naší hlavní doménou byl zmatek a přebíhání od jedné věci k druhé, najednou dokážeme uspořádávat vše do struktur, obratně plánovat, případně počítat. Více si pamatujeme, díky tomu snižujeme stres a napětí. Tím lépe zvládáme problémy. Obecně se stáváme vědomějším člověkem, který dokáže vnímat svět okolo sebe. Ale i své blízké a taky sám sebe. Každá oblast života se nám používáním myšlenkových map více rozvíjí.

Zaktivujte své myšlenky!

Načerpat základní data o jejich používání, nejlépe prostřednictvím jednodenního kurzu. Zde se naučíte způsob používání, díky tomu aktivaci svého již nového myšlení. Skrze praktické ukázky si osvojíte jednoduché principy, které se dají aplikovat na cokoliv. Myšlenkové mapy jsou o barvičkách, propojování, jednoduše čmárání na papír, nebo v určené aplikaci. Pomocí skic, a kreseb, připomínající pavučiny, v kterých uvízly trochu vypasené mouchy, které byly opředeny různobarevnými nitěmi, změníte rádius i schopnost myšlení. Myšlenkové mapy hrají barvami, na které reaguje náš mozek. Je to jednoduché. Myšlenkové mapy jsou pro každého, kdo má chuť a odvahu, spustit se do útrob svého myšlení a vědomě používat své schopnosti.  

 

Těším se na vás na kurzu Myšlenkové mapy, kde načerpáte inspiraci této staro-nové metody, která cílí k úspěšné organizaci nejen profesního, ale i osobního života!

Viktor Lelek

Viktor Lelek

terapeut, lektor a Consultant Partner, Brandwise, s.r.o.

Další články autora

Trénink kreativity s Viktorem Lelkem
Trénink kreativity s Viktorem Lelkem

Kreativní může být úplně každý, tvrdí terapeut a lektor top vision Viktor Lelek. Co dalšího vás v jeho tréninku čeká? To prozradí Viktor v rozhovoru.

Kreativita nám otevírá další světy a možnosti, říká Viktor Lelek
Kreativita nám otevírá další světy a možnosti, říká Viktor Lelek

Kreativní člověk si dokáže daleko lépe poradit při řešení obtížných situací. A protože dobrých nápadů není nikdy dost, je dobré začít s probuzením svého kreativního já co nejdříve. Jak na to vám ukáže zkušený lektor v oblasti kreativity, Viktor Lelek.

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru