Top vision

czen

Manipulátoři mezi námi

Máme sklony předpokládat, že ostatní lidé jsou stejní jako my. Počítáme s tím, že myslí jako my a cítí jako my. Ale tak to není. Manipulátoři jsou predátoři, kteří sledují jen své vlastní cíle. Využívají lidi i situace ve svůj vlastní prospěch.

Manipulátoři chtějí dosáhnout toho, abyste dělali to, co je výhodné pro ně, ale nevýhodné pro vás. A právě proto musí být manipulace skrytá.

Manipulátoři v lidech spatřují loutky, zatímco oni jsou ti, co tahají za provázky. A to tak, že v nás vyvolávají nepříjemné pocity, pokud neděláme to, co po nás chtějí. V momentě, kdy se jim podaří vyvolat v nás vinu nebo strach nebo stud, mohou nás ovládat, jak se jim zachce.

Můžeme se setkat s mnoha různými typy manipulátorů:

OBĚŤ

„Mám to tak těžké. Sám se o sebe nepostarám. Starejte se o mě vy. Musíte mi pomáhat."

Typická oběť se snaží vypadat bezradně a bezmocně. Předstírá, že něco sama nedokáže, aby to za ni udělali druzí. Oběť věří, že když jí odmítnete pomoct, má nárok se vztekat: „Jsi stejný jako ostatní. Taky mi nikdy s ničím nepomůžeš. Zase jsem na všechno sám."

Oběť se soustředí jen sama na sebe a na své vlastní potřeby. Nehledí na to, jaký dopad mají její požadavky na vás. Protože má oběť kolem sebe spoustu pomocníků, obvykle hladce stoupá po kariérním žebříčku.

VINIČ

„Tak teď jsi mě vážně vytočil. Musíš to pořád vytahovat? Proč mě s tím pořád otravuješ? Jako vždycky se pleteš."

Viník přehazuje svou vinu na vás. Obviňuje vás z toho, jak reagujete na situaci, do které vás dostal on sám. Nikdy nepřizná svou vlastní chybu nebo vinu. Navzdory důkazům bude všechno popírat, bude křičet a bude vás obviňovat z toho, že jste paranoidní a otravní.

Tím, že vás obviňuje, se snaží ospravedlnit své špatné chování. Nesnese, aby vypadal jako ten špatný. Proto vás může obviňovat z toho, co dělá on sám. Nechce cítit vinu. Proto ji bude házet na vás.

Viník popírá a překrucuje skutečnosti tak dlouho, dokud ve vás nevyvolá pochybnosti o vás samých.

NARCISTA

„Jsem ten nejlepší. Všichni jsou idioti. Všichni jsou neschopní. Já za nic nemůžu." 

Tito manipulátoři se rádi obklopují lidmi s nízkou sebedůvěrou. Potřebují vás jen k tomu, aby se zbavili svých pochybností o sobě. Jsou to arogantní sobci. Shazují ostatní, aby mohli pocítit, že jsou něčím víc.

Narcista vás bude vystavovat nepřímé a nenápadné kritice, která se do vás po nějaké době vryje velmi hluboko. Může vám například dávat najevo, že nejste dost a že je z vás konstantně zklamaný.

Narcista potřebuje být oblíbený a obdivovaný. Nasazuje si masku okouzlující a charismatické osobnosti. Proto vám okolí nemusí věřit, jak se k vám chová, když se nikdo nedívá.

Narcista záměrně zničí vaši reputaci, jen aby neutrpěla ta jeho. Využívá k tomu polopravdy, překrucování a přehánění... Interpretuje situace a vaše slova po svém.

AGRESOR

„Nechtěj mě vytočit! Co máš za problém?! Nedokážeš udělat tak jednoduchou věc?! Už na tebe nemám trpělivost!"

Agresor vás bude zastrašovat. Má své požadavky a očekává od vás, že je splníte ihned. Domnívá se, že má nad vámi navrch, a tak vůbec neočekává, že byste mu mohli odporovat. Veškerý váš odpor bude potlačen.

Agresor vyvíjí nátlak a může inklinovat i k násilí. Vždy si prosadí, co chce. Využívá lidi jen jako prostředky k dosažení svých cílů a je přesvědčen, že má na to plné právo.

Pokud agresor neprosadí svůj požadavek napoprvé, opakuje útok pořád dokola, dokud nedosáhne svého. Může použít i výše uvedené taktiky, dokud některá z nich nezabere.

Jak se bránit manipulaci?

Prvním krokem je poznat, že s vámi někdo manipuluje. Indikátorem jsou nepříjemné pocity, které ve vás druhá osoba vyvolává. Pokud máte pocit, že je na vás vyvíjen tlak, pak tomu tak většinou je. Neslibujte, co nechcete, a nedělejte, co nechcete.

Více se dozvíte v kurzu Rozpoznejte manipulaci s Danielem Štroblem

e-book Naučte se vstávat dřív

Naučte se vstávat dřív

Dozvíte se, jak si zautomatizovat brzké ranní vstávání a proměnit jej ve výhodu. Poradíme vám, jak se vyvarovat prokrastinaci a jak je to s ranní kávou.

nahoru