Top vision

czen

LIFE MANAGEMENT: Minimalismus, motivace a meditace

Pracujete od rána do večera, ale máte pocit, že jste nic neudělali? Jste vyčerpaní a dochází vám poslední síly? Chybí vám nadšení a nápady? Nebo vám uniká smysl veškerého vašeho snažení? Spokojenost je schopnost, na které je potřeba pracovat. Vyzkoušejte tři osvědčené kroky k duševní pohodě: 1. minimalismus, 2. motivaci a 3. meditaci.

 

1. Minimalismus

Dnešní doba si vysloužila několik přívlastků. Je konzumní. Cílem našeho snažení je hromadění luxusních věcí a luxusních zážitků. Čím více toho vlastníme, tím úspěšnější se cítíme. Dnešní doba je také informační. Z televizní obrazovky, z monitoru počítače nebo z displeje telefonu se na nás valí takové množství informací, které už náš mozek nestíhá zpracovávat.

Minimalismus jako životní styl je výzvou k tomu uklidit si v našich životech. Stejně jako vyhazujeme nepotřebné krámy, které nám doma jen překáží, měli bychom se zbavovat i zbytečných závazků, které nám nic nepřinášejí.

Smyslem minimalismu je soustředit se na to, co je pro nás důležité, a vytvořit si prostor na to, co nás naplňuje nadšením. Proto je potřeba omezit nepříjemné povinnosti, které nás neobohacují ani duševně, ani finančně. Prvním krokem je mít jasno ve svých prioritách.

 

2. Motivace

Potřeba překonávat sebe sama, potřeba kreativně tvořit, potřeba zanechat ve světě svůj otisk... To jsou přirozené lidské potřeby. Každý z nás chce něco dokázat. Někdo chce dokázat velké věci. Někdo chce něco dokázat druhým. A někdo chce něco dokázat sám sobě.

Abychom ve svém úsilí uspěli, koučujeme sami sebe. Mnozí z nás však v sobě mají až příliš přísného kritika. V momentě, kdy něčeho dosáhneme, dochází k devalvaci cíle. Je nutné najít nový cíl. Vyšší a větší. Pro vnitřního kritika nebudeme nikdy dost dobří. Už máme limuzínu, ale ještě nemáme jachtu. Už máme jachtu, ale ještě nemáme soukromé letadlo.

Pokud je hlas vnitřního kritika příliš silný, nebudeme nikdy spokojeni. Budeme se posouvat pořád dál, ale budeme s tím odsouvat i naše štěstí. Je důležité umět být spokojený teď a tady, oslavovat své úspěchy, ale přitom se pořád těšit na to, co přijde dál.

 

3. Meditace

Meditace dokáže přerušit tok negativních myšlenek a nastolit nulový bod. Meditace nám připomíná, že máme odpovědnost za stav naší mysli.

Máme sklony říkat, že jsme smutní nebo vzteklí kvůli nějaké osobě nebo kvůli nějaké situaci. Jenomže osoby a situace nemáme pod svou vlastní kontrolou. Lidé nám dělají věci, které nechceme, a dostávají nás do situací, které nechceme. Jediné, co máme vždy pod kontrolou, je stav naší mysli. Můžeme kontrolovat pouze naše myšlenky ohledně dané osoby nebo dané situace. 

Meditace je nejúčinnějším nástrojem pro transformaci mysli. Nastoluje vnitřní klid a vyprazdňuje naši mysl. My se pak můžeme oprostit od našeho obvyklého myšlení a přesměrovat naše myšlenky k novým obzorům.

Pokud dokážete zorganizovat sami sebe, dokáže naprosto cokoliv. Praktický návod na sebeorganizaci najdete v kurzu Stress & Life Management. Držíme vám místo. 

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru