Top vision

czen

Koronavirus mění svět práce

Vypadá to, že koronavirus má mnoho vedlejších účinků. Padají světové burzy i měny. Warren Buffett se chystá na velké nákupy. Koronavirus však nezpůsobuje změny pouze na finančních trzích. Zasahuje i pracovní trh, a to nejen v tom smyslu, že se ze zaměstnanců stávají nezaměstnanci.

Pandemie postupně přetváří svět práce. Některé změny budou přechodné, některé trvalé. Jaké trendy tedy budou patřit budoucnosti?

 

Home Office 

Donedávna byl home office oblíbeným benefitem, který dovoloval ESC z kanceláře a SHIFT do kavárny, ale někteří zaměstnavatelé ho nepodporovali, protože nechtěli ztratit CTRL nad svými zaměstnanci. Home office představoval pouze ALT proud. 

Potřebovali jsme pandemii, abychom konečně prokázali, že pro práci na notebooku není podstatné, na kterých souřadnicích se tento notebook nachází. A co se týká samotného uživatele notebooku... Nyní nestačí, že po dobu osmi hodin sdílí společný prostor se svými kolegy. Nyní je hodnocen za skutečné výsledky své práce. Což je spravedlivější systém odměňování. A mnohem více motivující. 

A tak objevujeme home office. Nejsme omezováni pracovní dobou od devíti ráno do pěti večer. Můžeme pracovat od devíti večer do pěti ráno. Pracujeme tehdy, když máme inspiraci, nebo tehdy, když venku prší.

Co se však stane po návratu do normálu? Necháme si home office vzít? Dojde k proměně firemní kultury, která bude k homeworkingu otevřenější? Budou vznikat virtuální organizace bez kanceláří? Brzy se to dozvíme.

 

 

Personalisté si budou opět vybírat 

Pandemie bude mít příznivý dopad na práci personalistů. Zrušily se lety, zavřely se hotely a zmizela pracovní místa. HR, které donedávna bojovalo o každý kus, si bude moct z kandidátů konečně vybírat a vzít jen ty kvalitní.

Také výpovědi, načasované jako překvapení na poslední den v měsíci, teď budou spíše výjimkou. Na trhu práce už nebude převažovat nabídka, ale poptávka. Ten, kdo práci má, se nebude chtít pouštět do boje s konkurencí v neklidných a nejistých dobách.

 

Přísnější personální controlling

Kdo bude pracovat? A kdo bude na překážkách v důsledku snížení poptávky? Současná situace vede podniky k přezkoumání jejich organizačních struktur. Nastal čas na personální controlling.

Kdo je nepostradatelný a kdo postradatelný? Kolik potřebujeme HR manažerů? Kolik PR manažerů? Nemáme tady náhodou přezaměstnanost?

V době poklesu poptávky lze vyššího profitu dosáhnout právě snížením personálních nákladů. V době ekonomické recese tak bude jeden pracovník působit na několika pozicích současně. Například Marketing & PR & Event Manager nebude ničím výjimečným.

V některých společnostech může krize vést ke vzniku plochých organizačních struktur. Projektové týmy se povedou samy bez manažerů, top manažerů a super manažerů. Google, Apple nebo Microsoft už tento model využívají. 

 

Kdo něco umí, krize se obávat nemusí  

Ten, kdo něco umí, se krize bát nemusí. Problém spočívá v tom, že spousta lidí pracujících na počítači neumí nic. Dělají robotickou práci a pouze vyplňují předpřipravené tabulky. 

Vzdělání je v době krize tou nejbezpečnější investicí. Na rozdíl od cenných papírů, kryptoměn nebo drahých kovů jeho hodnota nikdy neklesá. 

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru