Top vision

czen

Krása firewalkingu aneb Proč stojí za to prožít „horké chvilky“

V životě se častokrát se musíme spolehnout výhradně sami na sebe. Kde brát sílu a jistotu, když uvnitř hlodají obavy a pochybnosti? Přechod žhavých uhlíků v nás dokáže probudit hrdinu.

„Nejjistější místo, kde najdeš pomocnou ruku, je na konci tvého ramene.“ Slova spisovatele Marka Twaina obvykle vyvolají úsměv i povzdech zároveň – na tomhle tvrzení je zkrátka kus pravdy. Jsou situace, kdy pomoc svých bližních rádi přijmeme, ale častokrát se musíme spolehnout výhradně sami na sebe. Kde brát sílu a jistotu, když nás zevnitř nahlodávají obavy a pochybnosti?

Všichni jsme hrdinové

Každý máme za sebou chvíle, kdy jsme dokázali překonat vlastní strach a dosáhli něčeho významného. Vzpomínáte na okamžik, kdy jste se naučili plavat či jezdit na kole? Jak jste byli na sebe pyšní, v duchu si přehrávali onu triumfální chvíli a cítili se přitom neporazitelní? Hrdinské historky potřebujeme i v dospělosti. Když sál plný kolegů ani nedutá při vaší skvěle připravené prezentaci, když přesvědčíte klienta o uzavření významného obchodu, když zvítězíte v náročném výběrovém řízení…

S každým takovým úspěchem už sice neběžíte pochlubit se partě kamarádů, ale vaše mysl si jej uloží do regálu s nápisem „Dokázal jsem to“. A až příště budete stát před náročným úkolem a žádný starší brácha nebude nablízku, aby vás držel za sedlo, dokud se sami s jistotou nerozjedete, co uděláte? Sáhnete do této části paměti, na chvíli se vžijete do některého z oněch slavných okamžiků a probudíte v sobě hrdinu. Dokázal jsem to tehdy, dokážu to i dnes!

Překonat nepřekonatelné

Čím silnější emoce při svém hrdinském činu prožíváte, tím větší se vám jeví úspěch, jehož jste dosáhli. A tím bohatší a trvalejší zásobárnou energie a sebejistoty se vaše vzpomínka stává. Naučit se jezdit na kole je skvělé, ale málokdo to považuje za nemožné. Jako děti se díky tomu cítíte skvěle, v dospělosti pocit hrdinství vyprchá. Ovšem chodit po rozžhavených uhlících, to je jiná káva!

I když se firewalking v uplynulých desetiletích zabydlel nejen v nejrůznějších centrech osobního rozvoje, ale i ve firemním vzdělávání, stále patří mezi trochu tajemné a obavu vzbuzující aktivity. Nespálím se? Přejdu? Není to nějaký podvod?

Otázek se v hlavě vyrojí nepřeberné množství, zejména tehdy, když už jste řekli své ano. Ocitáte se v moci kouče či instruktora, který vás má ohnivým rituálem provést, a cítíte, že vaše sebevědomí klesá na nulu. Opravdu mám večer přejít koberec řeřavých uhlíků, ve který se promění ta obrovská vatra?

Právě o tom je firewalking – zažít, jaké to je, zdoláte-li překážku, jež se vám zdála nepřekonatelná. Pochopíte, že na takový krok se musíte cíleně připravit. Zjistíte, že mysl lze ovládnout a namísto obav ji naplnit pozitivními vizemi. Zažijete sounáležitost lidského společenství a jeho podporu ve chvíli, kdy budete svádět svůj nejtěžší zápas – boj o první odvážný krok do neznáma.

Zdroj síly a sebevědomí

Jestliže uspějete, budete se cítit jako znovuzrození. Plní síly, odhodlání a sebedůvěry. Dokázali jste něco velkého. Váš mozek zaznamenal novou, důležitou zkušenost. Emocemi napěchovaná vzpomínka nejspíš nikdy nevybledne, a tak ji podle potřeby kdykoliv vyvoláte ve své mysli. Umožní vám využít stejné vnitřní nastavení, až se opět budete vydávat na nějakou „žhavou půdu“. Ať už půjde o závažná manažerská rozhodnutí, kariérní změny či zásadní životní kroky.

Firewalking s dobrým lektorem, který vás provede úskalími celého rituálu, vás udělá silnější. Poznáte, že dokážete jít za svým cílem, spolupracovat přitom s ostatními a přát jim úspěch stejně jako sobě. Je to přechodový rituál, který mobilizuje vaše vnitřní síly. Umožní vám uskutečnit významnou změnu nebo se vyrovnat s tou, která už nastala. Posílí vaše sebevědomí, koncentraci i vůli překonávat strach. Naučí vás věřit vlastním schopnostem. A to už za nějaké to riziko v podobě puchýřků na chodidlech stojí.

Co firewalking změní?

Firewalking je vhodný nejen pro jednotlivce, ale i celé týmy. „V takovém případě prožijí všichni členové týmu velký zážitek koheze – jsou šťastní, že to společně zvládli. Celkově jim to pomáhá ke stmelení týmu, protože sdílí něco velmi intenzivního, co je motivačně posunulo. Podobně se pak staví i k dalším výzvám, které k nim přicházejí,“ vysvětluje Martin Konečný, certifikovaný instruktor firewalkingu. „Lidé odcházejí z mých tréninků nabuzeni a plni nové energie k otevírání vnitřních limitů. Uvědomí si, že zvládli velmi extrémní situaci, a konfrontují svůj zážitek s tím, co dalšího mohou v životě zvládnout. Účastníci často využívají oheň jako svou šanci ke změně,“dodává Martin.

Právě týmový přechod po žhavém uhlí absolvoval tým Jana Sondaga, generálního ředitele z Olympusu. Jak celou zkušenost hodnotil? „Při chůzi po žhavých uhlících šlo o samotný zážitek a velký experiment. Skvělé bylo, že jsme do toho šli všichni jako jeden tým, a určitě nás to ještě více sblížilo. Člověk navíc zjistí, že to, o čem se domníval, že je nemožné, nakonec jde.“

Jak překonat strach?

Mnoho lidí pochopitelně cítí strach, když si představí, že by mělo přejít koberec rozžhavených uhlíků. Ten samý strach je podle Martina Konečného brzdou pro dosahování profesních i životních snů i cílů. Právě ono odhodlání se, které lektor demonstruje firewalkingem, následně účastníkům pomůže přeprogramovat jejich mysl, zbavit se strachu a získat novou energii.

  • posílení energie a rozhodnosti
  • překonání strachu a obav
  • podpora sebedůvěry a sebevědomí
  • příprava na budoucí změnu
  • zvládnutí nastalé změny
  • práce s vizí
  • schopnost koncentrace
  • poznání síly lidské mysli
  • posílení vztahů v týmu

 

 

Trénink Firewalkingu patří mezi naše novinky. Nepropásněte svou šanci zažít fantastickou zkušenost, načerpat novou energii a odhodlání. Těšíme se na vás v top vision!  

Martin Konečný

Martin Konečný

Zakladatel MK Consulting

Další články autora

Rád posouvám své hranice a opouštím zónu komfortu, říká Martin Konečný
Rád posouvám své hranice a opouštím zónu komfortu, říká Martin Konečný

Vodí manažery po žhavém uhlí, učí je vytvářet atraktivní vize a motivuje ke změně. Seznamte se: Martin Konečný, kouč vítězů a závodník ve snowboardcrossu, který dělá, co ho baví. 

e-book Odcházejte z práce včas

Odcházejte z práce včas

Pracujte efektivněji, vyhněte se přesčasům a odcházejte z práce včas!

nahoru