Top vision

czen

Dodejte sílu svým argumentům

Máte skvělý nápad? Ale nevíte, jak ho skvěle podat a hlavně prodat? K tomu, abyste své nadšení přenesli i na své posluchače, potřebujete především přesvědčivě argumentovat. Naučte se zkonstruovat působivý argument. 

 

Aristoteles pojmenoval a popsal tři základní stavební kameny mistrovského argumentu už v době antiky. Jsou jimi ETHOS, LOGOS a PATHOS.

 

ETHOS

 

Vaše reputace a renomé mohou podpořit přesvědčivost vašich slov. Pověst odborníka dodá vašim argumentům patřičnou sílu. V podstatě jde o to, aby ve vás publikum spatřovalo inteligentního člověka, který ví, o čem mluví.

 

LOGOS

 

Argument nesmí postrádat racionalitu a logiku. Tvrzení, které zní logicky, totiž působí pravdivě, i když pravdivé není. Mnozí mluvčí proto využívají logické klamy. Například FALEŠNÁ DILEMATA, která vytváří dojem pouhých dvou možností, i když možností je nekonečně mnoho.

 

PATHOS

 

Vašim argumentům by neměl chybět emoční náboj. Příběh je mnohem inspirativnější než jakýkoliv graf. Dobří vypravěči dokážou publiku vtisknout svůj pohled na věc. Dosahují toho, že mysl posluchačů rezonuje s tou jejich.

 

STRUKTURA ARGUMENTU 

 

Advokáti se drží Aristotelových doporučení dodnes. Každý nerozbitný argument by měl mít svou výstavbu, která mu dodá pevnost:

 

EXORDIUM: Představte problém a jeho důležitost. Představte také sebe jako důvěryhodnou osobu, která problému rozumí.

 

NARRATIO: Poskytněte posluchačům širší kontext, aby pronikli do problematiky hlouběji a porozuměli souvislostem.

 

PROPOSITIO: Nyní prezentujte své hlavní tvrzení, které naváže na předchozí výklad. Jedná se o jádro vašeho sdělení.

 

CONFIRMATIO: Je potřeba, abyste vysvětlili logiku svých tvrzení. Přitom se opírejte o důkazy.

 

REFUTATIO: V okamžiku, kdy přednesete svůj argument, posluchače začnou napadat protiargumenty. Předběhněte je. Uveďte protiargumenty sami a hned je vyvraťte. Vypořádáte se tak s opozicí dříve, než dojde na konfrontaci s ní.

 

PERORATIO: V závěru proveďte shrnutí hlavních bodů. Zakončení by mělo především zasáhnout emoce. Využívejte slova, která v posluchačích vyvolají emocionálně zabarvené asociace.

 

Důkladná příprava dodá sílu vašim argumentům a sebevědomí vašemu projevu. Vyzkoušejte si však následující: Vyjádřete svůj argument jednou větou, která se vejde na jeden papírek Post-it a bude srozumitelná i pro malé dítě.

 

Důkladnou průpravu vám poskytne kurz RÉTORIKA SE ZDEŇKOU ŽÁDNÍKOVOU VOLENCOVOU. Doveďte svou argumentaci k dokonalosti pod vedením oblíbené herečky a vynikající lektorky.

 

Nový komentář

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím souhlasíte.

nahoru