Top vision

czen

Co a na koho delegovat?

Když se dostanete do vedoucí pozice, situace se výrazně mění. Teď už nejde o to, abyste si splnili své úkoly. Jde o to, aby lidé ve vašem týmu plnili vaše úkoly.

Jste jako režisér, který obsazuje hlavní a vedlejší role a pomáhá hercům k dosažení co nejlepšího výkonu...

 

Typický problém v delegování

Problém nastává tehdy, když režisér do všech hlavních a vedlejších rolí obsazuje sám sebe, protože nikdo to přece nezahraje tak geniálně jako on. A nikdo neušije tak skvělé kostýmy jako on... A nikdo nepostaví tak skvělé kulisy jako on... A vlastně nikdo nevytře podlahu tak skvěle jako on...

Pokud chcete pracovat dvacet hodin denně, tak nedelegujte. Ale s velkou pravděpodobností vyhoříte!

Andrew Carnegie kdysi řekl: V byznysu nikdy neuspěje ten, kdo chce dělat všechno sám a kdo chce sklidit všechnu slávu sám.

 

Kdo mi s tím pomůže?

To, že něco zvládnete udělat vy, neznamená, že to zvládne udělat každý. Špatné výsledky většinou vyplývají z výběru špatného člověka pro danou práci. Správný člověk musí splňovat několik podmínek:

 

Má potřebné SCHOPNOSTI

Váš podřízený musí mít schopnosti pro danou práci. Pokud je nemá, nemůžete ho obviňovat z toho, že danou práci neodvedl dobře. Obviňovat můžete pouze sami sebe. Protože vy jste si ho vybrali.

Při výběru pracovníka si odpovězte na tyto otázky: Jaká je aktuální úroveň znalostí a zkušeností daného člověka? Jak dlouho bude trvat jeho trénink? Bude schopen pracovat samostatně?

 

Má dost ČASU

Pokud má pracovník schopnosti pro danou práci, přesvědčte se také o tom, že má i časovou kapacitu k tomu, aby mohl práci dokončit včas. Pokud ne, možná můžete část jeho agendy převést na někoho jiného.

Položte si následující otázky: Nakolik je daný člověk časově vytížený? Bude mít dostatečnou časovou kapacitu na to, aby se úkolu věnoval? A pokud bude na úkolu pracovat, nebude to na úkor kvality ostatní práce?

 

Má správný PŘÍSTUP

Váš podřízený musí mít správný přístup k práci. Zjistěte, zda pro něj daný úkol představuje vzrušující výzvu, nebo jen nepříjemnou povinnost. Člověk, který projevuje nadšení, odvede práci mnohonásobně lépe než ten, kdo k ní má odpor.

Odpovězte si na tyto otázky: Co daný člověk od své práce očekává? Je motivovaný, nebo demotivovaný? Má tah na bránu, nebo dělá minimum? Je daný úkol v souladu s jeho kariérními cíli?

 

Více inspirace najdete v kurzu Efektivní delegování. S námi jste v kurzu.

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru