Lenka Olšanská
konzultantka a koučka osobního a týmového rozvoje
Žijeme v době, jež nás obklopuje bezpočtem know-how a instrukcí k detoxikaci svého bytí. Je snad sáhodlouhý návod „Jak na to“ potřeba? Pojďme si představit pouhých sedm bodů nového začátku.
Při čtení biografií si uvědomuji, že v každé době úspěšní lidé „disponovali sadou určitých dovedností“. Jako úspěšné definuji ty, kdo dokážou jít poctivě neprošlapanou cestou, umí se rozhodovat a vytrvají až do cíle, jsou sami sobě nejvyšší autoritou. Zvládají překážky, přežili svoje úspěchy i neúspěchy. Charakterizuje je to, že se dokázali opět zvednout a začít znovu. Kromě velké vnitřní motivace mají dostatečně rozvinuté klíčové dovednosti, o které se opírají v dobách dobrých i zlých.
Často v hlavách míváme předpoklad lineárního průběhu dějů ve světě. Vše se ale odvíjí v cyklech, které jsou charakteristické vrcholy a pády, krizemi a novými začátky.
Mám ráda krize, mohou vést k ozdravění, a k něčemu více tvůrčímu. Když se ztratíme, když se zapomeneme ve složitosti světa, pomohou nám zpět na zem, do reality, k jednoduchým zákonitostem, principům a dovednostem. Krizím se nejde zcela vyhnout, je možné jim vyjít naproti. Výzvou je rozhodnout se začít znovu, nemusí to být na podnět vnějšího světa, může to být naše vnitřní rozhodnutí.
Restart není začátkem v pravém slova smyslu. Jsme v plusu daleko za bodem nula. Máme již k dispozici svoji moudrost /poučení z našich předchozích zkušeností/, víme, co umíme, čeho jsme dosáhli, a známe více sami sebe. Tento začátek, další z mnoha, je o tom, jak to, co umíme, použijeme jinak v dalším cyklu.
Mezi klíčové kvality řadím dovednost kriticky myslet, správně se rozhodovat a konat, opakovaně a vytrvale, až k dosažení cíle.
Vůle je devizou, která v dnešní době je tím, co často rozhoduje o úspěchu. Je také dovedností, kterou lze rozvíjet, stejně jako odolnost a vytrvalost.
Empatie rozvinutá na určitou úroveň slouží nejen k tomu, abychom se dokázali vcítit do druhých, ale také abychom dokázali vnímat dobře to, co se kolem nás děje. Abychom v tom rychle se měnícím prostředí dokázali zachytit důležité impulsy a chopili se zajímavých příležitostí.
konzultantka a koučka osobního a týmového rozvoje
Manažer, vedoucí, vůdce, či lídr. Říká se jim různě, jací by ale lidé ve vedoucím postavení měli být, jak by se měli chovat a co by rozhodně měli ovládat? Na to jsme se ptali našich zkušených lektorek Lenky Olšanské a Yvony Charouzdové.
Nová generace manažerů v globálním světě musí umět řídit týmy složené z lidí, kteří se nachází v odlišných koutech světa, nebo z různých zemí pocházejí. K tomu je zapotřebí e-leadership, tedy leadership na dálku. Pojďme se na něj podívat.