Top vision

czen

Keep Cool!

Dostáváte se často v rámci své profese do citlivých, nesnadných a konfliktních situací, a ne vždy si jste jisti, zda reagujete tak, aby byla situace vyřešena zdárně? Naučte se podávat lepší výkony a pomozte eliminovat konflikty. Vyhněte se stresu, Keep Cool! 

Říká se, že rozumná míra stresu posiluje naši odolnost a pomáhá vybičovat nás k lepším výkonům. Pokud však stres onu rozumnou míru překročí, je zle. Několik všemožných průzkumů potvrdilo, že výrazný stres v pracovním prostředí zažívá více než třetina populace. S technologickým pokrokem tato čísla stále rostou. Naše populace je jednoduše stále více ve stresu. Jak tento problém identifikovat, jak se mu postavit a jak jej dokonce úplně eliminovat?

Když se podíváme na stres jako takový, je to vlastně fyziologická odpověď našeho těla na zvýšené emocionální, fyzické nebo intelektuální požadavky. Má negativní dopad na naše zdraví, psychickou pohodu a z dlouhodobého hlediska také na naši výkonnost. Jako stresující obvykle vyhodnocujeme události, které nedokážeme předvídat, nebo je ovlivnit. Je-li na nás potom ze všech stran vytvářen patřičný tlak a my musíme těmto událostem čelit, pohltí nás stres v plné síle.

V tomto případě je důležité si uvědomit, že působení jednotlivých stresových situací se sčítá. Pokud tedy máme nahromaděno, stačí byť jen nepatrná maličkost, a i když to do té doby ještě víceméně zvládáte, může přetéct ona pomyslná poslední kapka.

Důležitá je prevence

Identifikovat stres není nic složitého a zvládá to pravděpodobně každý z nás. Jak s ním ale bojovat? V ideálním stavu bychom stresu měli předcházet, tedy zmapovat možné původce stresu ve svém okolí a úspěšně se jim vyhnout. Pokud již popáté tento měsíc ráno běháte zmateně po bytě a hledáte peněženku, kterou jste včera někde odložili, zkuste tomuto receptoru předejít a peněženku si každý večer připravit například ke kalhotám, které si budete ráno oblíkat.

Stejně to funguje i v práci. Pokud víte, že vás plnění obtížného úkolu může zdržet a sebrat vám mnoho energie, rozplánujte si jeho plnění do několika dnů, na několik fází, či poproste o pomoc kolegu. Stres zmírníte, nebo se mu při troše štěstí dokonce úplně vyhnete.

Nebojte se! To je naše další rada. Pokud máte z něčeho velký strach, nakonec tu špatnou představu zhmotníte. Často nás více stresují naše představy hororových scénářů než události samy o sobě. Proto se vždycky, když vás něco trápí, zamyslete, jestli je to skutečnost, nebo jenom strašák.

A co dělat, když nás stres nakonec stejně dožene?

Stresu se nejspíš nikdy úplně nevyhnete. Nikdy nebudeme mít úplně všechny události našeho života plně pod kontrolou. Proto přistupujte ke stresu jako k jevu, který prostě nastat musí. Sžijte se s ním a každou stresovou situaci využijte jako zpětnou vazbu. Vezměte si z ní poučení a napříště se jí vyhněte. Když se naučíte dejme tomu s pěti největšími stresovými událostmi, se kterými se setkáte, zacházet, příště se jim už vyvarujete.

Stres tedy z našeho života kompletně odstranit nejde. Snažte se ale stavět se mu čelem. A pamatujte na přísloví: „Co nás nezabije, to nás posílí!“

Naučte se to u nás!

Chcete se naučit rozpoznávat různé konfliktní situace a vhodné způsoby jejich řešení? Přijďte si vyzkoušet na vlastní kůži jednání, která vyžadují zdravé asertivní chování, a načerpejte inspiraci v podobě několika dobrých rad pro bravurní zvládnutí vypjatých situací. Tento jedinečný návod, jak efektivně a účinně podávat kritickou zpětnou vazbu, najdete na kurzu Keep Cool. Kurz vede náš lektor Daniel Štrobl, expert na mezilidské vztahy a komunikaci. Neváhejte a registrujte se ještě dnes! 

e-book Naučte se vstávat dřív

Naučte se vstávat dřív

Dozvíte se, jak si zautomatizovat brzké ranní vstávání a proměnit jej ve výhodu. Poradíme vám, jak se vyvarovat prokrastinaci a jak je to s ranní kávou.

nahoru