Top vision

czen

8 tipů, jak snížit firemní náklady

Existují dvě cesty, jak vybudovat prosperující podnik. První cestou je zvyšování prodeje, druhou cestou je snižování nákladů. Přinášíme vám několik nápadů, jak můžete snížit firemní náklady, aniž byste tím snížili pohodu na pracovišti nebo zákaznický zážitek. 

 

1. Tužky, nůžky, sešívačky

 

Jedna z možností, jak snížit náklady, je nakupovat vše od psacích potřeb až po psací stoly a stolní počítače ve slevách. To znamená nejít do nákupu v době, kdy vyvstane potřeba, ale pouze v době, kdy je výhodné nakupovat. Vyžaduje to více plánování, ale vyplatí se vám to.

 

2. Obnovujte kontakty a kontrakty

 

Dostali jste se do stadia, kdy dodavatelé spolehlivě dodávají a vy můžete v práci odpočívat u kávy a sledovat, jak všechno bez problémů šlape? V tom případě se podrobněji podívejte na všechny vaše kontrakty a popřemýšlejte, kde byste mohli ušetřit. Následně obvolejte vaše nynější dodavatele a pokuste se dohodnout na nových podmínkách.

 

3. Zbavte se nesmyslů

 

Každý z nás má ve svém okolí člověka, který si platí drahé členství ve fitness centru, ačkoli ho v něm už půl roku nikdo neviděl. Vypátrejte, jestli vaše firma náhodou nemá výdaje tohoto typu. Pokud například odebíráte poučné zahraniční časopisy Business & Leadership, Harvard Business Review, Management Today, Leadership Excelence a mnoho dalších, zjistěte, kdo je doopravdy čte.

 

4. Snižte spotřebu energie

 

K tomu, abyste eliminovali výdaje za elektřinu, se nemusíte pouštět do velkých projektů a instalovat na střechu budovy solární panely nebo zavádět do země tepelná čerpadla. Někdy stačí jen malá osvěta, která přinese skutečné osvícení. Připomeňte lidem, že za denního světla opravdu nepotřebují umělé osvětlení, stanovte jim pravidla a dbejte na jejich dodržování.

 

5. Svobodný software

 

Preferujte software, který je volně ke stažení. Nikdo nechce platit za něco, co je možné získat zadarmo. Existuje svobodný software, který je možné používat legálně a na libovolném počtu počítačů. Díky přístupu do zdrojového kódu softwaru jej můžete dokonce vylepšovat a prodávat jako nový produkt. Například LibreOffice nebo Apache OpenOffice obsahují textový editor, tabulkový kalkulátor i prezentační program. Vytvořené soubory můžete snadno převést do pdf formátu. 

 

6. Máte málo práce?

 

Kolikrát už se vám stalo, že jste přišli do luxusní restaurace, v níž byl personál vůči hostům v početní přesile? Možná se vám dostalo maximální péče, ale pokud ten podnik dodnes nevychvalujete a neděláte mu PR, nebylo to ekonomické řešení. Zmapujte si situaci ve firmě a zjistěte, nakolik jsou zaměstnanci doopravdy zaneprázdnění. V mnoha firmách lidé hrají oblíbenou hru na to vypadat, že něco dělají, i když nic nedělají. Na některou práci možná nepotřebujete pracovníka na plný úvazek.

 

7. Dopřáváte si prostor? 

 

Pronájem prostor je nemalou položkou v nákladech firmy. Přemýšleli jste o tom, jestli skutečně potřebujete tolik kanceláří? Nemohou náhodou někteří zaměstnanci pracovat z domova formou home office? Prázdné prostory, které nevyužíváte, poskytujte k pronájmu.

 

8. Bártrujte, bártrujte, bártrujte

 

Kdykoliv k tomu máte příležitost, nabízejte místo peněz protislužbu. Určitě nejste jedinou firmou, které výměnný obchod přijde vhod. Mějte na paměti, že o všem se dá vyjednávat. 

 

Inspiraci můžete najít také v kurzu Náklady a úspory v nákupu

e-book Odcházejte z práce včas

Odcházejte z práce včas

Pracujte efektivněji, vyhněte se přesčasům a odcházejte z práce včas!

nahoru