Top vision

czen

Rodičovská končí - jak se připravit na návrat do práce?

Zákoník práce poskytuje rodičům odcházejícím pečovat o nově narozeného potomka dobrou ochranu, ale ne každý se nakonec vrací na své původní místo. Někoho po skončení rodičovské dovolené čeká přesun na jinou pozici, další zůstane v oboru, ale změní firmu a třetí možná začne podnikat. Abyste tento životní zlom dobře zvládli, měli byste včas podniknout několik kroků.

Pomocník LinkedIn

Dobrý profesní profil je významnou pomocí už ve fázi, kdy odpovídáte na nabídky práce. Využijte možností největší profesní síť LinkedIn, která za poslední roky zdomácněla i v České republice, a vytvořte si vlastní profil, jímž zaujmete personalisty a potenciální zaměstnavatele. LinkedIn vám umožní spojit se s bývalými kolegy a rozvíjet profesní kontakty. Navíc se tu dozvíte o zajímavých volných místech z vašeho oboru, můžete se přihlásit do profesních skupin a diskutovat o odborných tématech. Jestliže už profil máte, nepodceňujte jeho aktualizaci – týká se to jak vašich profesních zkušeností či portrétní fotografie, tak třeba i příjmení, pokud jste jej vstupem do manželství změnili.

Bez obav k pohovoru

Jste pozitivně naladěni, cítíte se plni elánu, těšíte se na nové lidi. Ale pak máte jít na první pohovor a nadšení vás opouští. Žádný strach! To, že jste nějakou dobu nechodili do práce, ještě nemusí být hendikep. Možná jste se během rodičovské naučili spoustu užitečných věcí, přečetli zajímavé knihy, absolvovali kurz. Určitě máte co nabídnout. Dokažte svému budoucímu zaměstnavateli, že jste pro něj výhrou. U přijímacího pohovoru se rozhodně nenechte vyvést z rovnováhy!

Čas na práci i rodinu

Tohle bude jeden z oříšků – péče o rodinu je náročnější, než když jste jako svobodní měli na starosti jen sami sebe, a na novém místě se také budete muset ohánět. Noví lidé, úkoly a výzvy. Tou největší je řízení času. Jak všechno skloubit, abyste nepodlehli stresu, vyhověli pracovním nárokům i požadavkům rodiny? Nechte si poradit – existují cesty, které už prošlapali jiní. Work-life balance je dovednost, kterou se můžete naučit.

Máma manažerka

Poslední bod věnujeme ženám – přeci jen jich na rodičovskou dovolenou odchází stále většina (podíl otců na rodičovské je v České republice okolo dvou procent). Některé z nich se chtějí vrátit na řídící pozice. Proč by matka nemohla být úspěšnou manažerkou? Muži a ženy mohou efektivně spolupracovat a navzájem se obohacovat, pochopí-li, v čem spočívají vzájemné odlišnosti v komunikaci, přístupu k práci a k řešení problémů. Což koneckonců platí i v soukromém životě.  

e-book Naučte se vstávat dřív

Naučte se vstávat dřív

Dozvíte se, jak si zautomatizovat brzké ranní vstávání a proměnit jej ve výhodu. Poradíme vám, jak se vyvarovat prokrastinaci a jak je to s ranní kávou.

nahoru