Top vision

czen

Jak zdokonalit svou paměť?

Pracujete na svém sebevzdělávání, navštěvujete kurzy, čtete odborné knihy, ale po týdnu si z jejich obsahu téměř nic nepamatujete? Přestože spousta inspirativních informací vás zaujala a zapamatovat jste si je chtěli? Poradíme vám, jak pracovat s pamětí, abyste její potenciál využili naplno.

 

1. Vyprázdněte si hlavu

 

Potřebujete si udržet v hlavě nové poznatky? Vytvořte si na ně prostor. Je těžké myslet na několik věcí současně. Předtím, než se začnete věnovat studiu, si svou mysl ukliďte. Plánované schůzky a telefonáty si poznačte do svého diáře, pracovní úkoly si zapište do svého to do listu.

 

S prázdnou hlavou se budete intenzivněji koncentrovat na nové informace, které si současně i snadněji zapamatujete. Pokud vás nepřetržitě vyrušují vaše vlastní myšlenky, vyzkoušejte meditaci. Pokuste se omezit také rušivé vlivy z vnějšího prostředí, včetně vašeho telefonu. 

  

2. Vyhledávejte logické vazby

 

Poznatky ve vaší paměti budou pevnější, pokud budou vzájemně provázané. Propojujte nové vědomosti s těmi starými a upevněnými. Organizujte si je do logických mentálních systémů. Využívejte k tomu myšlenkové operace, jako jsou komparace, kategorizace, analýza nebo syntéza.

 

3. Méně je více

 

Jak dále pracovat s poznámkami z přednášky nebo s výpisky z knihy? Poznatky mají smysl pouze tehdy, pokud neskončí na papíře, ale jsou uvedeny do praxe. Až se do tohoto procesu nadšeně pustíte, nezapomeňte, že méně je více.

 

Pokud jste si například nastudovali deset nových pravidel, kterými se chcete řídit v práci, zkuste je zavádět postupně. Zaměřte se nejprve na jedno pravidlo, začněte ho používat a teprve až si ho dostatečně zažijete, přejděte k dalšímu a pokračujte dál, dokud si neosvojíte celé desatero. Krok za krokem. 

 

4. Co se neopakuje, to se zapomene

 

Vědomosti, ke kterým se opakovaně nevracíte, z vaší paměti postupem času vymizí. Vynikajícím způsobem, jak si dané téma zopakovat, je vysvětlovat ho někomu jinému. Nebo můžete poznatky převést do vizuální podoby, například do myšlenkových map, které si vyvěsíte ve své kanceláři, kde je budete mít každý den na očích.


5. Buďte klidní a pokojní


Předpokladem pro efektivní využívání vaší paměti je dostatek kvalitního spánku. Spánková deprivace snižuje naději na zachycení poznatků v paměti. Negativně působí také stres. Pokud neustále myslíte na svůj problém, stěží se dokážete soustředit i na něco jiného.

 

 

 

Lidé s výbornými paměťovými schopnostmi jsou okolím obecně vnímáni jako inteligentní, sečtělí a vysoce kompetentní. Problémy s pamětí vás naopak mohou dostat do nežádoucích situací. Typickým příkladem je trapná chvíle ticha, kdy se marně snažíte vybavit si jméno důležitého člověka, kterého jste se právě chystali někomu představit. 

 

Přitom stačí osvojit si pár jednoduchých paměťových technik. Pro zapamatování jména se nejčastěji používá metoda asociací. Najděte souvislost mezi jménem a charakteristickým rysem osoby a tuto souvislost si vizualizujte. Například jméno paní Liškové by se vám snadno pamatovalo, pokud by měla zrzavé vlasy. Ale její vlasy jsou černé. Představte si tedy černou lišku a tuto představu si zafixujte. 

 

Chtěli byste se naučit, jak efektivněji pracovat se svou pamětí? Možná by vás mohl zajímat kurz BRILANTNÍ PAMĚŤ s Dr. Michaelou Karsten, paměťovou expertkou a držitelkou světového rekordu v paměťových schopnostech. 

 

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru