Top vision

czen

HR AgileTalks: Inspirujte se a transformujte se

Tématem prvního večerního meetupu HR ředitelů a HR specialistů se stal agilní koncept vedení firem. Agilní styl není o tom, jak pracovat tvrdě, ale o tom, jak pracovat chytře. V současné době se „agile“ jeví jako jediná cesta, která umožnuje organizacím dlouhodobě přežít a prosperovat. Největší a nejúspěšnější společnosti světa to ví, a proto agilní jsou. Ví to Google, ví to Apple, ví to Microsoft.


Pozvali jsme si agilního kouče, aby nám popsal transformační procesy, kterými nyní prochází svět práce. Mění se role zákazníka i role zaměstnance, staré struktury se pomalu rozpadají, aby mohly vzniknout nové. Vypadá to, že všichni žijeme ve velmi vzrušující době.

 

Jaké trendy tedy můžeme očekávat? Jaký je rozdíl mezi tradičním a agilním stylem práce? 


Starý systém funguje jako soustava nadřízených a podřízených. Jednotlivec plní příkazy a pracuje na svých specifických úkolech, aniž by vnímal kontext. Často se cítí frustrovaný, protože nevidí výsledky a smysl své práce. Starý systém vyhovuje rutinérům, kterým nevadí stereotyp. V tomto konzervativním modelu se firmy doslova zakonzervují a například nadále nabízejí klientům to, co už dávno nechtějí. Líné instituce tohoto typu v konkurenci neobstojí. 


V novém systému se organizace projevují jako živé organismy, které se neustále mění, rozvíjí se a rostou. Už nejde o to potěšit šéfa. Jde o to potěšit klienta. Kvalitní služba je společným cílem a společným smyslem práce. Úspěch projektového týmu je i úspěchem jednotlivce. Pracovníci mohou uplatňovat své talenty, učit se od ostatních a neustále se vyvíjet. Nový systém přitahuje lidi, kteří milují výzvy, a vizionáře, kteří chtějí uplatňovat své nápady. Tento koncept je postaven na kontinuálních inovacích.


Z teorie do praxe. Vítejte v kancelářích BridgeWaterBlu.


Poté, co byly představeny základní principy práce projektových týmů v agilních společnostech, nabyla abstraktní schémata z flipchartu konkrétní podobu. Jakub Konečný, zakladatel a CEO firmy BridgeWaterBlu, sdílel svůj autentický příběh o tom, jak se jeho společnosti podařilo postupně přejít na agilní systém a jak z toho dodnes benefituje.


HR manažeři, kteří na akci přišli, načerpali spoustu inspirace a praktických návodů, z nichž některé působily až paradoxně. Věřili byste, že se zrušením pevné pracovní doby budou lidé v práci trávit více času, nikoliv méně? Věděli jste, že o přijetí nového kolegy nemusí rozhodovat personalista, ale může si ho vybrat samotný tým? Napadlo by vás, že vyšší kontroly dosáhnete tak, že se vzdáte kontroly? A přišlo už vám na mysl, že vyděláte více peněz, pokud se nebudete soustředit primárně na vydělávání peněz?


Poté, co hosté dostali odpovědi na všechny své otázky, přesunuli se do kanceláří BridgeWaterBlu a měli tak možnost vidět na vlastní oči, jak to v takové agilní společnosti vypadá. Potvrdilo se, že příklad vydá za tisíce slov.


Pokud jste o tuto akci přišli, sledujte nás na webu a na sociálních sítích, protože pro vás už nyní připravujeme další HR meetup. Přijďte se inspirovat a networkingovat.

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru