Top vision

czen

Michaela Karsten: Charismatická doktorka se sloní pamětí

Promovaná lékařka Michaela Karsten se od roku 1998 věnuje paměťovému sportu, tedy disciplíně, ve které je namáhaným svalem mozek. Trojnásobná mistryně světa v paměťových schopnostech nyní předává své zkušenosti dál.

Michaela Karsten, která si dokáže zapamatovat za půl hodiny 1620 binárních čísel a za 99 sekund pořadí dvaapadesáti kanastových karet, ráda prozrazuje své osobní triky, kterými lze zlepšit paměť a zapamatovat si i zdánlivě nezapamatovatelné údaje.

Své paměťové schopnosti měla možnost otestovat už při lékařských studiích, které jsou právem označovány jako jedny z nejtěžších na vstřebávání velkého množství informací. Díky své fascinaci lidským mozkem se začala zaobírat také zkoumáním paměti.

Při paměťovém tréninku se rozlišuje několik druhů paměti. V prvé řadě je to paměť ultrakrátká, tedy vše, co nejprve pojmou naše smysly. Ty přijímají informaci a předávají ji dál do krátkodobé, neboli pracovní paměti. „Zde dochází k filtraci a posunu některých informací dál do dlouhodobé paměti,“ říká Michaela Karsten.

Vydejte se na paměťovou cestu

Jednou z oblíbených metod k lepšímu zapamatování informací je podle Michaely metoda paměťových cest, neboli cest „loci“. Ta vznikla už ve starověkém Řecku a podle Cicera je její podstatou schopnost člověka se někam mentálně katapultovat a ten prostor si představit. „Významnou roli hraje vizualizace. Představíte si známé prostředí, ve kterém vyhledáte nějaká konkrétní místa. Například u vás doma. Představíte si padesát věcí, které postupně vidíte, když se procházíte vaším obývacím pokojem,“ uvádí Michaela Karsten.

Na takové předměty potom „nalepujete“ informace tak, jak jdou za sebou. „Tato metoda se například perfektně hodí při prezentaci, když si musíte zapamatovat pořadí slidů,“ říká. Při pohledu zleva doprava vidíte jako první dveře, prvním slidem jsou pak Finance. Proto si představíte dveře polepené bankovkami. Tím, že znám mentální cestu, která je připravena dopředu, je mnohem jednodušší si vybavit informaci, kterou jsem k ní přiřadila,“ dodává. 

V letech 1999 – 2001 získala Michaela mistrovský titul v paměťových disciplínách, stala se rovněž několikanásobnou mistryní České republiky a je zapsána v Guinnessově knize rekordů.

Spolu s koučkou Jitkou Ševčíkovou stojí za projektem Brillant Brain, který se zaměřuje na rozvoj osobností v paměti, koncentraci, kreativitě, emocionální inteligenci a dalších kognitivních schopnostech.

Podívejte se na záznam vystoupení Michaely Karsten na konferenci.

Mimo projekt Brillant Brain Michaela Karsten vyučuje paměťové schopnosti ve své společnosti MindKarat, a také u nás v top vision! Její Tréninky brilantní paměti patří k našim vůbec nejoblíbenějším a hojně navštěvovaným. Naučíte se techniky, které vám pomohou zapamatovat si nová slovíčka v cizím jazyce nebo všechna důležitá čísla a jména.

 

Další články

e-book Naučte se vstávat dřív

Naučte se vstávat dřív

Dozvíte se, jak si zautomatizovat brzké ranní vstávání a proměnit jej ve výhodu. Poradíme vám, jak se vyvarovat prokrastinaci a jak je to s ranní kávou.

nahoru