Top vision

czen

Jak vyzrát na podzimní deprese (a nejenom ty podzimní)

Používají ji firmy jako Google, Intel nebo Yahoo. V Německu na ni přispívají zdravotní pojišťovny a v Británii se jí učí děti ve školách i školkách. O čem je řeč? O u nás v Čechách zatím jen žalostně málo rozšířené metodě mindfulness neboli česky všímavosti.

 

„Je to děsivé. Každý rok stoupá počet lidí s diagnostikovanou depresí o celá procenta. Podle nedávno zveřejněné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) narostl například od roku 2006 do roku 2015 tento počet o 18 %. A přitom existuje účinný způsob, jak proti tomu bojovat,“ apeluje na zavedení této metody do běžné praxe firem lektor mindfulness Václav Toman, který vystoupil s ukázkovým worskshopem na akci Training & Development Forum, kterou pořádalo Top Vision 28. října.

 

Žijeme ve světa VUCA a zlatá rybka se dokáže soustředit déle než my

 

„Vědci tvrdí, že lidé ve 21. století žijí v tzv. VUCA světě, což je akronym ze slov volatile (nestálý), uncertain (nejistý), complex (složitý) a ambigous (mnohoznačný, bez možnosti jednoznačného určení dalšího vývoje). Lidé jsou pod neustálým tlakem, v chronickém stresu a kvůli neustálým vyrušením udrží pozornost už jen 8 sekund či méně,“ vysvětluje Toman, proč je tak zásadně důležité, abychom v dnešní době pečovali o svou psychohygienu se stejnou samozřejmostí, jako si každý den čistíme zuby.

 

Václav Toman se naučil praktikovat a předávat metodu všímavosti v programu Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR). Jedná se o 8týdenní intenzivní výcvik, jehož metodiku vyvinul americký vědec Dr. Jon Kabat-Zinn, který ji aplikoval na pacienty trpící chronickými bolestmi. Mindfulness má své kořeny v buddhistických meditacích, ovšem Kabat-Zinnova metoda je oprostěna od všech náboženských prvků.

 

Zaměřte se na přítomný okamžik bez toho, abyste jej nějak hodnotili nebo posuzovali

 

Podstata metody mindfulness spočívá v tom, že jste přítomní tomu, co prožíváte. Okamžik za okamžikem pozorujete, co se děje, např. s vaším tělem nebo dechem, ale bez toho, abyste daný jev jakkoliv hodnotili. Není to vůbec lehké vydržet se takto soustředit a nepřisuzovat jednotlivým projevům své názory, přesvědčení nebo domněnky. Takové soustředěné, nehodnotící vnímání je třeba kultivovat a trénovat.

 

„Občas se účastníci na začátku tréninků radují, že si odpočinou a zrelaxují a bude to super. Trénování mindfulness je ale svým způsobem náročné. Často se vám nebude chtít. Ale stojí to za to. S pomocí mindfulness se dokážete dostat do role klidného, neposuzujícího pozorovatele vlastního prožitku, který dokáže jevy v přítomnosti pozorovat s odstupem a nadhledem. A to je perfektní obrana proti stresu a jeho prevence.

 

Vyzkoušet si mindfulness na vlastní kůži pod vedením zkušeného lektora můžete na našem kurzu Mindfulness – Jak snížit stres a zlepšit pozornost. Rádi připravíme školení na míru klidně pro celou vaši kancelář přímo u vás ve firmě.

Komentáře

zenith group
18.1.2019


Have you being having difficulty in accessing loan from the bank? has your request been turned down on several
loan applications and you feel so frustrated?
You don't need to worry because Zenith creditors & Investments Inc is here to give you
that loan you have being applying for.
Zenith creditors & Investments Inc, is readily available to provide
you with the requested loan. We are legitimate, reliable and guranteed
loan institution. We are the best when it comes to quick loan processing and of course
our interest rate is 2.5 %. We give loans ranging from $100,000.00 to $1,000,000.00.
Contact us now via our email (zenithgroupcredit@gmail.com)
Speak with one of our customer units for more inquiries on +35723000149. We will be expecting
you, and Your satisfaction and financial success is our goal and your cooperation with us will be a good experience.

Nový komentář

e-book Naučte se vstávat dřív

Naučte se vstávat dřív

Dozvíte se, jak si zautomatizovat brzké ranní vstávání a proměnit jej ve výhodu. Poradíme vám, jak se vyvarovat prokrastinaci a jak je to s ranní kávou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím souhlasíte.

nahoru