Top vision

czen

Jak vést online pohovor?

Přijetí kvalitního kandidáta vyžaduje i kvalitně vedený pohovor. Současná situace přiměla personalisty k tomu, aby pracovní pohovory přesunuli do online prostoru. Ten může přinášet spoustu nových a nečekaných překážek. Pojďme se podívat na to, jak vést pohovor ve virtuálním prostředí.

 

Čas jsou peníze

Nejen váš čas, ale také čas vašeho kandidáta je drahý. Proto se naučte důkladně pracovat s technologiemi a vše si vyzkoušejte dostatečně dopředu. Pro videohovory jsou ideální aplikace Skype, Zoom nebo Google Hangouts. Většina kandidátů s nimi bude umět pracovat. Patnáct minut před samotným pohovorem techniku naposledy otestujte s kolegou. Zkontrolujte, zda jste připojeni k internetu a zda se přenáší obraz i zvuk. Nikdo nechce začínat pohovor zjišťováním, jak zajistit, aby zvukový nebo obrazový signál fungoval.

Měli byste myslet také na to, s jakými technickými problémy by se mohl potýkat váš kandidát, abyste mu uměli poradit a poskytnout řešení!

 

Plánujte, plánujte, plánujte

Před samotnou online schůzkou se s kandidátem domluvte na všech podrobnostech. Sdělte kandidátovi, jakou platformu pro videohovor budete používat, kdy mu pošlete odkaz pro připojení se k online schůzce a kdo další se bude videohovoru účastnit. Uveďte všechna jména i pracovní pozice. Uchazeč tak bude vědět, co může očekávat, a i během pohovoru bude uvolněnější.

 

Nezapomeňte na plán B

I přes všechny vaše přípravy se může stát, že vaše platforma prostě přestane fungovat. Pro takové případy mějte vždy po ruce e-mail a telefonní číslo kandidáta, abyste se s ním mohli ihned spojit. V nejhorším případě můžete místo videohovoru vést telefonický pohovor.

 

Nenechte se rušit

Po dobu pohovoru byste měli mít vypnuté všechny chaty, abyste nebyli rušeni zvukovými signály. Kandidát se tak bude moct nerušeně soustředit na konverzaci. Pokud nebydlíte sami, dejte si na dveře cedulku NERUŠIT, aby členové vaší domácnosti věděli, že nejste k dispozici.

 

Buďte profesionální

Oblečte se tak, jako byste šli do práce, i když pohovor povedete z domova. Pozadí, které kandidát během virtuálního pohovoru uvidí, by mělo být rovněž reprezentativní. Mějte pod kontrolou dojem, který o sobě vyvoláváte. I když jste mimo kancelář, stále reprezentujete svou společnost.

Mluvte jasně, ale také se ujistěte, že se smějete, když je to vhodné. Online schůzky by se v tomto neměly odlišovat od osobních schůzek. Úsměvem druhé osobě ukážete, že jste zapojeni do konverzace.

Když mluvíte, dívejte se vždy do kamery. Nikoliv na svůj vlastní obraz nebo obraz jiné osoby, jakkoliv to může být lákavé.

Chcete ještě více inspirace? Najdete ji v kurzu ONLINE RECRUIMENT - trend i nutnost.

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru