Top vision

czen

Proč je důležité trénovat paměť

Setkávám se s panem Műllerem vpodvečer v Potrefené huse na pražském Andělu. Objednáváme si domácí limonádu a naše setkání má jasný úkol: abych pochopila, v čem tkví podstata jeho kurzů zaměřených na rozvoj potenciálu paměti. Jsem totiž trochu skeptická. Nejde jen o takové dětské hry, které jsou sice zábavné, ale v běžném životě nepoužitelné?

 

Pane Műllere, práci s pamětí věnujete už přes 20 let. Mělo to nějaký konkrétní impuls, nebo to byla shoda náhod?

 

Upřímně? Měl jsem hroznou mechanickou paměť a dost mi to vadilo a omezovalo mě to. Rozhodl jsem se s tím něco udělat a postupně se z toho stalo moje povolání. Pomáhám se stejnými problémy, jako jsem měl já, ostatním lidem.

 

Používáte techniky známé už od antiky. Je váš kurz tedy pro ty, kteří se neradi učí sami a potřebují někoho, kdo by jim ony známé a zřejmě obecně dostupné techniky vysvětlil?

 

Ano i ne. Vycházím sice ze známých technik, ale ty jsem si v průběhu oněch dvaceti let každodenní praxí otestoval a na základě toho upravil, zjednodušil a přizpůsobil tak, aby se s nimi lidem co nejsnáze a nejužitečněji pracovalo. Takže na jednu stranu ano – budu vás na kurzu učit techniky, které mají mnoho společného s těmi po staletí známými, ale přesto to není totéž.

Nechci se svými klienty papouškovat nějaké techniky, chci jim vysvětlit souvislosti, nasměrovat je, předvést jim, jak jim rozvinutí potenciálu paměti může pomoci, čeho tím dosáhnou a také čeho se můžou trénováním paměti vyvarovat.

 

Čeho se můžou vyvarovat? Co tím myslíte?

 

Možná byste se divila, jak negativně může pocit, že si nejste schopna zapamatovat to, co potřebujete, působit na lidskou psychiku. Lidé jsou přetížení, vyčerpaní a unavení z neustálé snahy naučit se něco, co jim „neleze“ do hlavy.

Je sice hezké, že umím za pár sekund spočítat, kolik je 128 x 456. Nebo – říkala jste, že se vaše dcera narodila 5. března 2014? – že vám teď dovedu říct, že ten den, kdy se před 4 roky narodila, byla středa. To mě sice baví, ale o to tu nejde.

 

O co tedy jde? (reaguji a pan Műller mě s porozuměním, ovšem bez náznaku povýšenosti, nechá ověřit, že 128 x 456 je opravdu 58 368 a moje dcera se skutečně narodila ve středu).

 

Může to být manažer, kterého pár minut tréninku denně dokáže zachránit před pocitem vyhoření. Může to být mistr, který si je konečně schopen zapamatovat složitý technický postup výroby. Najednou se mu usnadní práce, je si jistější. Ušetří čas, protože nemusí znovu dohledávat informace a kontrolovat, zda to či ono nastavil správně. Lidé najednou pochopí, že ještě nejsou moc staří například na to, aby se naučili cizí slovíčka. A to jim „dobije baterky“ a dodá další motivaci. Trénování paměti také pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.

 

Říkáte pár minut tréninku denně. Nefunguje to tedy tak, že byste pochopil techniku a to vám definitivně stačilo?

 

Já vám na kurzu pomůžu pochopit principy. Navedu vás, jak si s tím poradit – jak si pamatovat věci, které potřebujete, ať už jsou to jména, tváře, postupy, čísla nebo, procesy. V úvodu často začínám s trochou matematiky. Nechci lidi odradit, ale naopak jim ukázat, jak snadné vlastně je zapamatovat si dlouhé číslo nebo vynásobit dvojciferné číslice. To účastníky povzbudí. Dodá jim odvahu, aby věřili, že to, co se jim zdálo nemožné, možné je.

Pak je ale třeba trénovat. Já sám trénuju každý den asi 20 minut. Jinak bych si ty naučené věci jako kalendáře apod. přestal pamatovat.

 

Jste akreditovaným trenérem paměti III. stupně. Trénujete každý den, tréninkem paměti se zabýváte profesně. To asi nikdy nezapomenete na výročí, nákup nebo na to, že máte vynést koš. Budete asi ideální manžel. Nebo se mýlím?

 

No to ale pozor… Moje žena je úžasná, chápavá a moc si jí vážím. Obávám se ale, že až takové štěstí nemá. Ono je totiž rozdíl mezi pamětí a pozorností. Učím, jak si pamatovat, když si něco chcete zapamatovat. Ale asi chápete, že prosbu na vynesení koše člověk zkrátka může pustit jedním uchem dovnitř a vzápětí druhým ven. (smích)

 

Ideální manžele a manželky z účastníků kurzů tedy neudělám, ale máte-li zájem si ulehčit práci, zlepšit si sebevědomí, a naučit se používat fantazii a asociaci, zkrátka rozvinout potenciál své paměti, moc rád vás přivítám na kurzu Top Vision.

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru