Libuše Vitáčková
Konzultantka a projektová manažerka
Agilní projektové řízení je podle mého názoru jednou z nejdůležitějších novinek v oblasti managementu za posledních 15 let. Principy agilního přístupu vznikaly samozřejmě už dříve (např. Toyota Production System v Japonsku), ale termín „agilní“ se začal běžně používat až po uveřejnění tzv. Agilního manifestu v roce 2001.
A v čem je tedy agilní přístup tak průlomový? Agilní přístup umožňuje projektovým týmům být nejen flexibilnější a vstřícnější k potřebám zákazníka než v tradičních projektech, ale přináší i tolik potřebné zrychlení, zlevnění a zvýšení kvality dodávky projektu. Charakteristikou agilních projektů je vývoj produktů v krátkých iteracích (tzv. inkrementální vývoj) s důrazem na business priority a dodávanou hodnotu.
Agilní přístup je často spojován především s vývojem software, ale jeho využití rozhodně není limitováno jen touto oblastí. Agilní přístup lze využít obecně při vývoji produktů, zlepšování procesů i v dalších oblastech. Na letošním kongresu PMI (Project Management Institute) v Barceloně byla např. velmi zajímavá přednáška o využití agilního přístupu pro zvýšení produktivity ve stavebnictví. Na kongresu IPMA (International Project Management Association) v Rotterdamu v roce 2014 se zase probíral na workshopu agilní přístup k prodloužení rotterdamského metra.
V kurzu Agilní přístup k realizaci projektu společně probereme agilní přístup k projektům z hlediska projektového manažera, ne vývojáře nebo agilního kouče (Scrum Master). Přestože některé agilní metody (např. Scrum) o projektovém řízení vůbec nemluví, neznamená to, že je lze jen tak vynechat. Projektové řízení je důležité i pro agilní projekty, jen obsah a způsob práce projektového manažera se trochu mění. Stále je ale třeba projekt zahájit, definovat, naplánovat, implementovat a vyhodnotit, poučit se z něj pro další projekty v budoucnosti. O všech těchto oblastech v kurzu mluvíme a probereme doporučené postupy.
V kurzu se zmiňuji také o aplikaci agilního přístupu na velké projekty a programy, i o důležitých aspektech zavedení agility ve firmě. Je totiž velmi důležité si uvědomit, že agilní přístup bude mít očekávané přínosy jen ve firmě, která je na agilní přístup připravená. Při změně na agilní přístup je ale vždy třeba přihlížet ke konkrétní situaci a potřebám firmy a podle toho přizpůsobit postup i jeho rychlost. Obecně platí, že by postup měl být spíše evoluční než revoluční a agilita také nemusí být pro každou firmu to nejvhodnější – agilita není všelék, i když jinde může naopak znamenat obrovské zvýšení efektivity.
Těším se na vás!
Libuše Vitáčková
Konzultantka a projektová manažerka