Na lektorce se mi nejvíce líbil otevřený přístup a její bohaté poznatky z praxe.
Top vision
Lektorka manažerských dovednosti, facilitátorka a koučka
Jak jste se ke vzdělávání dostala?
Jsem původní profesí - vzděláním i prací - logistik. Poměrně brzy mi však začalo docházet, že je úplně jedno, na co a jak velký jste expert. Pokud neumíte pracovat s lidmi - vést je a spolupracovat s nimi - moc úspěchu a spokojenosti vás nečeká. Máte cíle, máte vize, ale nedaří se vám z nich udělat realitu. Takže jsem si - čistě z logistických důvodů - začala doplňovat znalosti a dovednosti z této oblasti. Začalo to zlehka, klasicky: manažerskou akademií. Ale pak se to začalo nabalovat: další kurzy, workshopy, malý (ne-terapeutický) gestalt výcvik, výcvik koučů. A na jednom z takových workshopů mi člověk, který ho vedl - a shodou okolností kolega, kterého si dodnes velmi vážím - řekl, že bych byla dobrý lektor. Logistiku jsem milovala, ale řekla jsem si, že to na pár let zkusím. A je z toho víc než 15 let a baví mě to čím dál víc.
Kde jste načerpala nejvíce zkušeností?
Učím se každou spoluprací se zajímavým klientem. Nejvíc mi vždycky dají komplexnější zakázky. Ty mají podle mě pro klienta větší smysl než jednorázové akce. My, lektoři a konzultanti, máme mnohem větší možnost pozorovat, nakolik je to, co s klientem provádíme, přínosné. Máme možnost lépe se klientovi přizpůsobit, opravdu reálně ovlivnit praxi. A to je vždycky i pro nás ta nejlepší škola.
Hodně mě ale naučil i leadership (což je moje hlavní téma) v praxi. V době, kdy jsem se ještě živila poctivou manažerskou prací, jsem měla to obrovské štěstí na několik mimořádně skvělých leaderů a výborných manažerů. Třeba Nebojsa Vasiljevic, pro kterého jsem pracovala několik let v TNT, je pro mě dodnes naprostá ikona. A po pravdě, jako štěstí vnímám i setkání s několika… Hm, mimořádně špatnými manažery a leadery. I z toho se hodně naučíte.
Jaký je Váš přístup k tréninkům a školením?
Účastníci se úplně neshodnou, jestli je to u mě dřina, nebo zábava. V podstatě usiluju o obojí. Věřím, že když se lidé uvolní a baví, učení jde lépe. Padne spousta bariér, zaberou se do věci, ego odloží venku a hrají si. A to je přínosné. Dřina u mě znamená, že účastníkům nedám zaručené návody. Spíš jim ukážu principy a kořenové zákonitosti. Jejich aplikaci do vlastní praxe si už klienti musí, byť s mojí podporou, odmakat. To není nějaký rozmar nebo škodolibost. Leadership (když ho vezmu jako příklad) má tisíce variant. Já můžu být expert na leadership, ale expertem na svoji každodenní realitu, na svoje lidi, na svoji firemní kulturu je klient sám. Během workshopů tyto roviny propojujeme.
Jakými projekty byste se chtěla pochlubit?
Velkou radost mi dělal - a ve vzpomínce dodnes dělá - program L-E-V (lidé, energie, výkon) pro ČSOB Retail. Jeho cílem byla implementace hodnotového modelu leadera, vlastního modelu a zároveň posílení a sjednocení dovedností a postupů s leadershipem souvisejících. Na tomto projektu se všechno sešlo skvěle: vynikající lektorský tým, nadprůměrně motivovaní účastníci, velmi silný sponzor na straně ČSOB.
Další spolupráce, kterou považuji za zásadní, byla manažerská akademie pro Penam. I tady se jednalo o implementaci konkrétního modelu, a to takzvaného kodexu vedoucího pracovníka. Byl pojatý hodně jinak než u ČSOB, ale dával mi od počátku smysl a byla radost na tomto projektu pracovat. I tady hrálo roli to, že účastníci byli skvělí a zapálení a byl tu velmi silný sponzor, který se navíc do projektu aktivně zapojil přímo jako jeden z účastníků.
A do třetice uvedu svoji několikaletou spolupráci s kiwi.com. Zajišťovala jsem postupně dvě témata - change management a decision making. Workshopy postupně prošlo velké množství lidí a protože jsem se zejména v době nejintenzivnější spolupráce na kiwi pohybovala velmi často, měla jsem několikrát možnost si na vlastní oči a uši ověřit, jak se moji účastníci posunuli a jak to, co si z workshopů odnesli, opravdu reálně používají v praxi a pomáhá jim to.
Jakým tématům rozvoje se věnujete?
Leadershipu a všemu, co do něj patří: vedení lidí, práce s vizí, autorita. Konkrétně v oblasti vedení lidí pak všemu od výběru těch správných lidí do týmu přes nastavení očekávání, zpětnou vazbu a hodnocení až po takzvané řízení důsledků (tedy co dělat, když už někdo svou pozici přeroste, nebo naopak). Velkou samostatnou kapitolou je motivace a engagement. Za velmi důležité v oblasti leadershipu považuji i některé ze současných trendů, konkrétně growth mindset, collaborative leadership nebo ownership. Srdeční záležitost pro mě je a vždy bude vedení lidí ve změnách a náročných situacích. Doplňkově se věnuji i dalším tématům, třeba už zmíněnému decision makingu neboli rozhodování. A ještě bych zmínila jedno oblíbené téma, a to sedm hříchů porad.
Hvězdy pořád svítí."
"Ale třeba když jsou mraky..."
"To je jenom nevidíš, ale pořád svítí.
1,00 Průměrné hodnocení lektora od účastníků
Chcete připravit školení pro celý tým? Umíme být flexibilní a přizpůsobit program kurzu vašim potřebám. Rádi vám připravíme nabídku firemního školení na míru.
mám zájemRozhodujeme se každý den a každé naše rozhodnutí ovlivňuje nejen náš život, ale i život druhých, a to k dobrému či špatnému. Existují osvědčené techniky, díky kterým nám rozhodování půjde snadněji? Jakým chybám bychom se měli vyvarovat? Na tyto a další otázky jsme se zeptali Petry Zárubové, zkušené lektorky a koučky, která u nás vede kurzy a tréninky zaměřené na komunikaci.