Top vision

TIME MANAGEMENT: Nepracujte tvrdě, ale chytře

Máte pocit, že máte málo času? Ve skutečnosti má váš den stejný počet hodin jako den Richarda Bransona, Jeffa Bezose nebo Beyoncé. Jde tedy jen o to, jak efektivně svůj čas využíváte.

Lidé si představují úspěšné osobnosti jako byznysmeny, kteří jsou neustále busy, mají diáře nabité schůzkami, nepřetržitě s někým telefonují, jsou pořád v pohybu, ať už v autě nebo v letadle, a přitom tak nějak vydělávají peníze. Proto věří, že čím víc toho budou dělat, tím budou úspěšnější. Ale jejich výsledky ne vždy odpovídají vynaloženému úsilí.

Měli bychom se naučit rozlišovat mezi aktivitou a produktivitou. Protože můžeme být velmi aktivní, aniž bychom přitom byli i produktivní. Proto se nesnažte do svého pracovního dne narvat co nejvíce aktivit. Naopak se ty aktivity snažte omezit tak, abyste neplýtvali svými silami a svým časem.

1. To nejdůležitější udělejte nejdříve

V momentě, kdy splníte ty nejdůležitější úkoly, váš den byl úspěšný. Pokud se vám podaří dokončit i něco dalšího, tím lépe. Rozhodněte se, čeho chcete v daný den dosáhnout, pusťte se do toho a nenechte se vyrušovat maily a telefonáty. Protože v opačném případě vám budou kolegové a klienti určovat to, co máte v daný den udělat. Nechte si vyřizování korespondence a hovorů až na konec pracovního dne. Dokud máte energii, dávejte ji do toho, co je důležité pro vás.

2. Naučte se říkat NE

Než se někomu k něčemu zavážete, pečlivě zvažte, jestli na danou práci máte časovou kapacitu. Neplýtvejte svým časem na úkoly, které může udělat někdo jiný. Obzvlášť tehdy, pokud byste kvůli nim nestíhali své vlastní priority. Myslete v rámci celku. Co je nejlepší pro celek? Když budete všechno dělat vy a budete se dopouštět chyb z důvodu nedostatku času a stresu? Nebo bude efektivnější, když některé úkoly udělá váš znuděný kolega, kterého můžete vše potřebné doučit během několika minut?

3. Nenechte se rozptylovat

Telefon si zamkněte do šuplíku, vypněte si email i notifikace. Soustřeďte se pouze na to, co teď děláte. Jedině tak se můžete dostat do stavu flow, ve kterém jste nejproduktivnější a nejkreativnější.

4. Pozor na perfekcionismus

Pokud patříte mezi perfekcionisty, pravděpodobně se vám stává, že svým projektům věnujete mnohem více času, než je opravdu potřeba. Vaše práce je sice dokonalá, ale nikdy není včas hotová. Nechte se inspirovat světem IT, který jednoznačně upřednostňuje rychlost. Jde o to být první, nikoliv perfektní. Chyby se odstraňují za pochodu. Proto si ujasněte své priority.

Stanovujte si časové limity. Myšlenka, že skončíte tehdy, až budete hotovi, věstí katastrofu. I když časový limit nesplníte, už jeho vědomí vás bude nutit pracovat efektivněji.

5. Omezte svůj čas na sociálních sítích

Jak je možné, že Michelangelo během svého života stihl vytesat tolik soch a k tomu i vymalovat strop Sixtinské kaple? Před desetiletími by odpověď zněla: „Neměl televizi." Dnes bychom odpověděli: „Neexistovaly sociální sítě." Zmapujte si, kolik času vám zkonzumuje Instagram nebo Facebook. Jste si vědomi reálného množství času, které vám spolknou sociální sítě? Má tento mezilidský kontakt skutečně tu hodnotu, kterou za něj platíte?

6. Využívejte čas na maximum

Každý den se dostáváte do situací, jež jsou naprostou ztrátou času... Cestujete vlakem, jedete metrem, čekáte ve frontě... Využijte i tento čas a zkuste si něco vyřídit. Promýšlejte si svůj následující pracovní den, plánujte, sepisujte si check listy, pročítejte si e-maily, na které později už jen odpovíte, atd.

Více strategií, jak si lépe zorganizovat svůj čas, najdete v kurzu Time, priority & self management. Naučte se pracovat s lehkostí a s radostí. Držíme vám místo v kurzu.

Nový komentář

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím souhlasíte.

nahoru