Top vision

Pasivně agresivní komunikace v práci

Pasivně agresivní člověk je PASIVNÍ na povrchu a AGRESIVNÍ pod ním. Takový člověk nemá odvahu vyjádřit svou agresi přímo, a proto ji ventiluje nepřímo.

Pasivně agresivní člověk považuje sám sebe za OBĚŤ okolností. Příčinu všech problémů vidí ve svém okolí, přitom skutečnou příčinou je ve většině případů on sám. Nejde do diskuse, nejde do konfrontace, nejde do konfliktu. Nechává druhé, aby rozhodovali, a pak si stěžuje, když rozhodnutí není v jeho prospěch.

 

Co říká pasivně agresivní člověk?

Pokud má s vámi pasivně agresivní člověk nějaký problém, nikdy vám to neřekne. Naopak přestane komunikovat a začne se vám vyhýbat. Proto patří pasivně agresivní komunikační styl k těm nejkomplikovanějším. Pasivně agresivní člověk říká:

„Nejsem naštvaný." I když je naprosto očividné, že naštvaný je.

„Dobře, je mi to jedno." I když mu to evidentně není jedno a je jednoznačně proti tomu.

„Jasně, vyřídím mu to." Se záměrem nikdy to nevyřídit.

„Jasně, udělám to." Se záměrem odfláknout to.

„To je skvělá práce. Nevěřil bych, že jsi to dělal ty." Falešný kompliment, který má druhého shodit.

„To byl jen vtip." Manévr, který umožňuje ostře se vyjádřit, a pak vycouvat. Typický je také sarkasmus, protože je společensky přijatelný. Ačkoliv dokáže zasáhnout a zranit.

Pasivně agresivní člověk dost často demonstrativně mlčí, aby dal najevo, že má nějaký problém. Ale nikdy neřekne, jaký má problém, a nikdy ho nepůjde řešit.

Mumlá si pro sebe, místo aby mluvil nahlas. O problému se nekomunikuje, a proto není naděje, že se někdy vyřeší.

 

Záškodnická válka na pracovišti

Pasivně agresivní člověk věří, že je bezmocný. Proto nikdy nečelí lidem přímo a vede nepřímé záškodnické války.

Guerillové války jsou obvyklé právě na pracovišti, kde nemůžeme svou agresi otevřeně vyjádřit. Guerilla je zdrobnělinou španělského slova guerra označujícího válku. Pasivně agresivní člověk se vyhýbá velkým rozhodujícím bitvám a zaměřuje se na malé přepadové akce, jejichž cílem je způsobit nepříteli potíže. Například vám nedodá podklady, které potřebujete, nebo vám je dodá pozdě.

Pasivně agresivní lidé jsou navenek spolupracující, ale ve skutečnosti jsou to skrytí sabotéři. Jsou rádi, když se druhým nedaří.

 

Jde to i jinak?

Poznali jste v tomto popisu svého šéfa? Svého kolegu? Nebo dokonce sami sebe? Existují i efektivnější komunikační styly. Přijďte se s nimi seznámit do kurzu Efektivní komunikace, který byl třetím nejoblíbenějším kurzem loňského roku. S psycholožkou a psychoterapeutkou Janou Wiesner se naučíte odhalit manipulátory ve svém okolí a osvojíte si strategie, jak komunikovat v konfliktních situacích. Držíme vám místo v kurzu. 

Nový komentář

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím souhlasíte.

nahoru