Top vision

czen

Jsme průměrem pěti lidí, s nimiž trávíme nejvíce času

Možná už jste se setkali s tvrzením, že jsme průměrem pěti lidí, s nimiž trávíme nejvíce času. Avšak pro většinu z nás je to tým kolegů z práce. Jsme tedy průměrem pěti kolegů, s nimiž sedíme v kanceláři? Pokud vás tato představa znervózňuje, čtěte dále...

Jsou lidé, kteří se spokojí s průměrností. A jsou lidé, kteří chtějí vynikat vysoko nad průměrem. Problém spočívá v tom, že průměr je většinou podprůměr. Můžeme vynikat mezi céčkovými lidmi a cítit se jako áčka, ačkoliv jsme béčka.

 

Sleepwalkers a ti druzí...

SLEEPWALKERS procházejí životem v polospánku. Nemají cíl. Jejich život se točí kolem pracovní rutiny, povrchní zábavy, jídla a spánku. Jsou stěžující si, ale nic nedělající. Soustředí se na problémy druhých, aby nemuseli řešit své vlastní. Proto rádi pomlouvají.

Pokud jste obklopeni lidmi, kteří vás ničím neinspirují a nemohou vás nic naučit, limitujete tím svůj úspěch.

Jsou i kolegové, kteří váš úspěch záměrně brzdí nebo blokují:

VYKRADAČ se vás drží proto, aby kradl vaše nápady, protože sám je nekreativní a neoriginální. Klade vám spoustu otázek a vaše odpovědi pak prezentuje jako svoje vlastní myšlenky.

OBĚŤ se vás snaží přesvědčit, že byste jí měli vykompenzovat, jak to má v životě těžké. Od vás očekává pomoc, ale sama pomoc nenabízí.

POCHYBOVAČ je pesimista, který si nevěří. Má strach ze selhání. Nesnaží se dokázat více, a tak ani vám nechce dovolit dokázat více. Nechce, abyste uspěli.

ZÁVISTIVEC by chtěl být jako vy, ale nemá k tomu odvahu nebo schopnosti. Proto bude znevažovat a zesměšňovat všechny vaše úspěchy.

KRITIK shazuje vaše sebevědomí tím, že vždy najde něco špatného na vašich nápadech. Opravdu věří, že všemu rozumí lépe než vy.

RUŠIČ na sebe chce jen upozornit. Nemá ani cíl, ani ambice, ani smysl, ani poslání... Je hlučný, aby byl slyšet. Chce být středem pozornosti. 

 

Najděte si svého mentora... 

Všichni potřebujeme mentory, kteří nás motivují k tomu, abychom dokázali více. Mentor posouvá naše standardy směrem nahoru a pomáhá nám v tom, abychom si je udrželi.

Nejjednodušší cesta, jak si osvojit nové kompetence, je denně vidět v akci člověka, který těmito kompetencemi disponuje.

Z výroku o průměrné pětce tak můžeme odvodit následující deriváty:

Chcete být ambicióznější? Obklopujte se ambiciózními lidmi.
Chcete být autoritativnější? Obklopujte se autoritativními lidmi.
Chcete být průbojnější? Obklopujte se průbojnými lidmi.
Chcete být populárnější? Obklopujte se populárními lidmi.

Pokud takové lidi ve svém okolí nemáte, můžete je najít v literatuře. Sestavte si svůj okruh slavných lidí, které obdivujete. Čtěte knihy, které napsali, poslouchejte rozhovory s nimi, sledujte dokumenty o nich...

Vzdejte se dalšího večírku s plytkou konverzací a dejte přednost knize. Společnost vám může dělat Einstein, Jung nebo Schopenhauer. Když se naučíte myslet stejně jako oni, otevíráte si dvěře k úspěchu, jakého dosáhli oni. 

e-book Plánujte

Plánujte

Naučte se lépe si naplánovat pracovní týden tak, aby Vám zbyl čas na osobní záležitosti. Stáhněte si náš eBook zdarma a pusťte se do toho.

nahoru