Top vision

czen

Jak smysluplně využít čas doma?

Omezení v důsledku koronaviru jsou stále přísnější a doba jejich působnosti se stále prodlužuje. Média nám neustále připomínají, co všechno nesmíme. Nesmíme se setkávat a téměř nesmíme vycházet ze svých bytů.

Ve Španělsku dokonce majitelé pejsků začali pronajímat své mazlíčky za peníze. Pohybovat venku se totiž můžete jedině pod záminkou venčení psa. Pejskové se tak přes noc stali lukrativním majetkem.

V této době je stále náročnější udržet si psychickou pohodu. Proto vám přinášíme pár tipů, jak čas doma strávit co nejproduktivněji. Snažte se myslet pozitivně, neprokrastinujte a nepřestávejte pracovat.

 

1. Čas na geniální nápady

Když udeřila morová epidemie v roce 1666, byla uzavřena univerzita v Cambridge a mladý Isaac Newton byl nucen pokračovat ve svém bádání z domova. V tomto období bez vedení svých profesorů dospěl ke svým nejdůležitějším objevům včetně gravitační síly.

Využijte čas doma pro svobodné experimentování. Třeba právě teď přijdete s těmi nejlepšími nápady. Vyhledávejte inspiraci na internetu, v knihách nebo v odborných časopisech. Pořiďte si deník, do kterého si své nápady budete moct kdykoliv poznamenat. Ponořte se do své práce o něco hlouběji.

Tištěné i elektronické časopisy si můžete předplatit na webu magaziny.cz. Tematicky tady najdete vše. Politiku, byznys, fotografování, medicínu, kvantovou fyziku i paralelní vesmíry.

 

 

2. Čas pracovat na sobě

Tato doba přináší nejistotu ohledně budoucnosti. Budeme mít příští týden nebo příští měsíc práci? Budeme muset vyčerpat všechny své úspory? Nepodléhejte panice a nepřestávejte pracovat. Všichni máme stejné podmínky. Nejste v tom sami.

Pokuste se podívat na tuto situaci jako na příležitost. Až se situace stabilizuje, budete se chtít vrátit na své původní pracovní místo? Nebo se budete chtít posunout dál? Případně se pustit do vlastního podnikání? Všechny krize můžeme vnímat jako výzvy ke změně.

Pokud se chcete kariérně posunout, považujte toto období za přípravné období. Teď máte čas na sobě pracovat. Můžete se učit cizí jazyky, nebo si nastudovat nový obor, do kterého byste se chtěli přesunout. Online vzdělávání v současné době prožívá boom. Naskillujte se, ať máte náskok, až začnou firmy nabírat nové zaměstnance.

Pro studium cizích jazyků můžete vyzkoušet aplikace Duolingo nebo Babbel.
Sledujte také stránky Top Vision pro online webináře zdarma: topvision.cz/webinare.

 

3. Čas na změnu způsobu života

Středověký mor vedl k obratu v myšlení lidí. Ti odvrátili svou pozornost od posmrtného života k životu pozemskému. Scholastiku, která se snažila poznat boha, vystřídal humanismus orientovaný na člověka. Došlo i k proměně uměleckého slohu a v opozici ke gotice se zrodila renesance. Stín katedrál ustoupil pohodlným zámkům, palácům, vilám a městským domům.

Katastrofy, které postihují lidstvo jako takové, nám dávají nadhled a nutí nás, abychom se podívali sami na sebe z jiné perspektivy. Obchody a restaurace jsou zavřené. Nemůžeme dávat na Instagram hezké obrázky toho, co jsme si pořídili za své peníze a co jsme pozřeli do žaludku. Konzumní životní styl musí počkat. Možná jsme tak dostali příležitost objevit nový a smysluplnější způsob života. A na to teď máme čas.

Máme čas na to, abychom prozkoumali své hodnoty. Teď, když nemůžeme vycházet z domu, si můžeme uvědomit, jak se cítí zvířata, která zavíráme do klecí a miniaturních bytů, v horším případě do továren na maso. V internetových diskusích se můžete opakovaně setkat s názorem, že ptačí chřipka, prasečí chřipka nebo COVID-19 jsou pomstou zvířat za to, jak se k nim chováme.

Pokud se chcete zamyslet nad svými hodnotami, na YouTube najdete spoustu podnětných přednášek a pořadů:

Duše K - rozhovory herce Jaroslava Duška se zajímavými hosty
Gosha TV - internetová televize režiséra Igora Chauna 

Čtěte knihy, poslouchejte online přednášky nebo jen buďte o samotě a přemýšlejte.

Nový komentář

e-book Odcházejte z práce včas

Odcházejte z práce včas

Pracujte efektivněji, vyhněte se přesčasům a odcházejte z práce včas!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím souhlasíte.

nahoru