Top vision

czen

Emoce v práci

Být ženou znamená být emocionální bytostí. Někdy své emoce dáváte najevo, protože chcete, aby druzí věděli, jak se cítíte. Někdy své skutečné pocity skrýváte, protože si nepřejete, aby byly spatřeny. A jak je to s projevováním emocí v práci?

V pracovním prostředí se můžete dostávat do psychicky náročných situací, v nichž se vám chce brečet nebo křičet. Je důležité, abyste dokázala udržet své emoce pod kontrolou. V opačném případě totiž můžete dostat nálepku „přecitlivělá" nebo „hysterická" a přijít o svou reputaci profesionálky. Přemrštěnou emocionální reakcí můžete v krajním případě spáchat kariérní sebevraždu.

Znamená to, že zaměstnavatelé chtějí, aby zaměstnanci fungovali jako stroje bez srdce a bez života? To určitě ne, ale... Vypadá to, že v pracovním prostředí existují žádoucí a zakázané emoce. Žádoucí je cítit se sebevědomá a silná, překypovat nadšením pro práci a vyzařovat úspěch. Mezi zakázané emoce potom patří především strach, stres a smutek, které si spojujeme s neúspěchem.

STRES nepomáhá

V práci si většinou nemůžeme dovolit dávat najevo stres a strach. Musíme působit sebevědomě, protože přece víme, co děláme. I když to v některých případech nevíme.

Stresorů na pracovišti přitom najdeme víc než dost. Nedostatek času, nedostatek schopností pro zadaný úkol, přísný šéf, problematičtí kolegové...

Přenastavte si svou mysl. Pochopte, že se neustále budete dopouštět chyb a neustále se budete učit něco nového. Nikdy nebudete hotová. Počítejte s tím, že věci neprobíhají vždy podle vašich představ a nejdou vždy podle plánu. Překážka však není důvodem k panice. Každý problém je řešitelný, jen to řešení musíte objevit. Vnímejte tedy překážky jen jako rozcvičku svých rozumových schopností.

SMUTEK neléčí

Pokud pracujete s lidmi, očekává se od vás, že budete každý den příjemná a pozitivně naladěná. Ve vašem životě se však mohou odehrávat nejrůznější věci, a tak čas od času pociťujete smutek, který se odrazí i v poklesu vaší výkonnosti.

Jak naložíte se smutkem v momentě, kdy potřebujete vřele přivítat obchodního partnera nebo projevit nadšení z úspěchu vašeho šéfa? Nasadíte svůj nacvičený umělý úsměv? Možná. Jenomže umělé úsměvy jsou falešné. Lidé je snadno odhalí a vytvoří si nejrůznější domněnky. Obchodní partner si tak může připadat jako nevítaný host a váš šéf se může domnívat, že jste nepřející.

To, co vás prozradí, jsou mikrovýrazy. Objeví se ve tváři jen na několik sekund a jsou nevědomé a neřízené vaší vůlí. Mimické svaly ve vašem obličeji umožňují vytvořit více než tisíc mikrovýrazů. Počítejte tedy s tím, že své skutečné emoce nedokážete nikdy úplně skrýt. Je lepší naučit se s nimi pracovat:

  • Snažte se zvednout si náladu poslechem uklidňující hudby nebo inspirativních příběhů.
  • Pociťujete nedostatek duševních sil? Pracujte v půlhodinových blocích a o přestávkách se projděte na čerstvém vzduchu. Budete produktivnější.
  • Raději byste se vyhnuli kontaktům s lidmi? Vyřešte co nejvíce věcí mailem.
  • Obědvejte o samotě. Váš smutek může narušit i vztahy s vašimi kolegy a vy tak budete mít o starost víc.
  • Nevyčítejte si, že nepracujete na sto procent. Pravdou je, že někdy pracujete na 150 procent, někdy na 50 procent. Průměr je však pořád sto procent.

Chtěli byste se naučit správně přečíst pocity svých kolegů nebo svých blízkých? Právě pro vás jsme připravili kurz Jak číst mikrovýrazy a analyzovat řeč těla. Zvýšíte svou schopnost empatie a naučíte se odhalit klam a lež.

e-book Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Vytvořte nezapomenutelnou prezentaci

Naučte se s námi opustit nudné stereotypy v prezentování, proměňte trému ve svou výhodu a odrovnejte kolegy i nadřízené perfektním projevem.

nahoru